2021-elektromobil-renault-megane-e-tech-electric- (18)

Snad každý stát nabízí těm, kteří přejdou na elektromobilitu, nějaké výhody. V Česku jich není mnoho, elektromobilisté mohou po registraci a se speciálními značkami parkovat na modrých zónách zdarma a mohou třeba využívat bezplatně dálnice. Premiér Andrej Babiš se pak před nedávnem vyjádřil v tom smyslu, že další výhody a podpory pro elektromobily v plánu rozhodně nemá. V Evropě je pak přechod na elektromobilitu velké a horké téma, nicméně v Rusku už tomu tak není. Ačkoliv je pravdou, že i tamní vláda by ráda, aby motoristé začali brát elektromobily v potaz o něco víc než doposud. Vymyslela proto speciální plán, jak je řidiče přimět, aby přesedli do elektrických aut.

Přečtěte si také:  Premiér Andrej Babiš říká: „Zákaz aut se spalovacími motory je jen politika. Zelení by neměli mít vliv.“

Magazín The Moscow Times přišel s informací, že ruská vláda umožní majitelům elektrických aut zdarma užívat zpoplatněné silnice v Rusku. Nicméně v této zemi je asi 1 553 700 kilometrů silnic. Těch zpoplatněných je jen 1950 kilometrů a ty budou pro elektromobilisty zdarma. Mimochodem, je to asi 0,02 % silnic.

Krom této výhody oznámil tamní předseda vlády Michail Mishustin také budoucí podpory elektromobility. Rusko má v plánu do roku 2024 postavit 9000 dobíjecích stanic. Do roku 2030 jich má být 72 000. Ruská vláda má také v plánu do roku 2030 postavit na 1000 vodíkových plnicích stanic. Zároveň by v následujících letech spustila finanční podporu pro nákup elektromobilů a to včetně zpracování státních půjček a leasingů. A jako třešnička na dortu je nápad na stavbu továren jak na elektromobily, tak samotné baterie.

Přečtěte si také:  Šéf VW se rozpovídal o elektromobilech. V Jižní Americe nedávají smysl. I vodík je podle něj slepá ulička

Jsou to poměrně odvážné plány, obzvlášť s přihlédnutím k faktu, že současná infrastruktura a složení tamního vozového parku, především mimo velká moderní města, nestojí za nic. V současné době pak mají elektrická auta na ruském trhu minimální zastoupení, přesněji asi 0,05 %. Vládní plán ale počítá s tím, že do roku 2024 se bude na území Ruska prodávat na 25 000 elektromobilů ročně a do roku 2030 tak budou elektrická auta tvořit 10 % všech prodejů.

Přidat komentář