semafor

Nejnovější studie Americké automobilové asociace bezpečnosti provozu (AAA) uvádí, že v Americe drtivě stoupají případy, kdy řidič projede semafor na červenou a způsobí tak smrtelnou dopravní nehodu. Nejhorší byly tyto statistiky v roce 2017, kdy při podobných nehodách na území USA zemřelo 939 lidí. To je mimochodem 28% nárůst oproti roku 2012.

Studie ukazuje, že „jen“ 35 % obětí takových nehod jsou sami řidiči, kteří projeli semafor na červenou. Téměř polovina všech zemřelých (46 %) byla buď posádkou některého z havarovaných aut, případně to v 5 % byli chodci nebo cyklisté.

Dle studie drtivá většina řidičů (85 %) moc dobře ví, že jet na červenou se rovná velkému a nebezpečnému riskování, ovšem jeden ze tří dotázaných přiznává, že za poslední měsíc na červenou jel alespoň jednou. Dva z pěti dotázaných si pak myslí, že policie by na průjezd na červenou stejně nijak nereagovala, což ovšem není pravda.

I proto se v USA úřady čím dál tím více uchylují k použití „chytrých semaforů“, které jsou osazené kamerami. Auto, které projede na červenou, zaznamenají a fotografii pošlou úřadům. Ty pak vystaví pokutu. Ostatně, podobně to na některých semaforech s kamerovým systémem funguje i u nás. A i u nás policie upozorňuje na velkou spoustu řidičů, kteří červené světlo nerespektují.

Řidiči zbytečně riskují. Ani červená na semaforech je často nezastaví


Kromě toho, že řidiči riskují zdraví a životy své, ale i ostatních účastníků provozu, riskují při odhalení na místě pokutu až do výše 2500 Kč. Ve správním řízení se pak pokuty mohou pohybovat mezi 2500 Kč a 5000 Kč. Pokud stejný přestupek spáchají motoristé dvakrát a víckrát během 12 měsíců, hrozí jim pokuta 4000 – 7500 Kč a zabavení řidičského průkazu na jeden až šest měsíců. Dočkají se i pěti trestných bodů.