bugatti-eb110-testovani-video

Podívejte se, jak se testovaly prototypy Bugatti EB110, je to trochu „na pankáče“ [video]

Autor: Pavel Srp -   30. 7. 2017


Když se řekne Bugatti, asi se vám vybaví hlavně Veyron, případně Chiron. Někomu na mysl vytane také například slavný veterán Bugatti T35, se kterým zajela česká závodnice Eliška Junková na desátém ročníku závodu Zbraslav – Jíloviště v roce 1926 absolutně nejrychlejší čas (porazila i svého manžela) a jako první žena na světě vyhrála mezinárodní závod v absolutní klasifikaci. Jenže v devadesátých letech minulého století mělo Bugatti i supersportovní model EB110. A jde o velmi exkluzivní auto, vždyť Wikipedie tvrdí, že bylo vyrobeno pouze 139 vozů.

Přečtěte si také:  Test Audi RS 5 Sportback (2022)

Už v té době šlo o jeden z nejzajímavějších supersportů. Vždyť ho poháněl čtyřmi turbodmychadly přeplňovaný motor, kterým byl vidlicový dvanáctiválec s 3,5litrovým objemem. Výkon se přes šestistupňovou přímo řazenou převodovku přenášel na všechna čtyři kola.

Nabízely se dvě verze. „Obyčejná“ s označením EB110 GT měla výkon 411 kW/560 koní, točivý moment 611 Nm a dokázala uhánět rychlostí až 343 km/h. Existovala ale také výkonnější verze EB110 SS (SuperSport), která nabízela výkon až 450 kW/612 koní a kroutící moment 650 Nm. Ta vyvinula maximální rychlost až 348 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlila za pouhých 3,2 sekundy.

Přečtěte si také:  Pozor na sněhem zakrytou registrační značku. Při parkování to nevadí, za jízdy z toho už může být problém

Koncem osmdesátých, respektive začátkem devadesátých let minulého století, kdy tohle auto vznikalo – a to přestože šlo o mimořádně výkonný automobil – nebyla technika na takové úrovni jako dnes. Podle toho vypadalo i testování prototypů, které můžeme vidět v exkluzivním videu, které se objevilo v Itálii. Dnešní řídící jednotky na všechno či čidla hlídající skoro i životní funkce řidiče nebyly tehdy příliš časté. I přiložené video ukazuje, že testování bylo tehdy spíše „na pocit“. O to zajímavější musel být s takovým autem jízdní zážitek…

Štítky: , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *