Skoda-110-L

Podívejte se, jak se před 40 lety jezdilo na dovolenou

Od Radim Plachý | Zdroj: youtube.com - Foto: Škoda - 27. 7. 2022


Dovolené jsou v plném proudu a jako každý rok, i letos se na ně spousta lidí vydává vlastními auty. Bylo to tak ale i v dobách dávno minulých. Video nás zavede do doby před 40 lety, kdy se často jezdilo do tehdejší Jugoslávie nebo Bulharska.

Už i z tohoto videa je jasně vidět, že i tehdy si lidé balili opravdu spoustu (často i nepotřebných) věcí. Jenže zavazadlové prostory byly tehdy malé, ostatně výrazně menší byla i tehdejší auta. Řešením i tehdy bylo naložení zavazadel na střechu.

Video se vysílalo v televizní relaci Auto Moto Revue z roku 1982. Reportáž upozorňovala na několik faktů, na které bychom měli myslet i dnes. Čím více nákladu naložíme na střechu, vím větší odpor vzduchu budeme mít, a tím větší bude spotřeba paliva. A to je speciálně dnes, kdy benzin stojí opravdu hodně peněz, poměrně důležitý fakt.

Druhou věcí, na kterou reportáž upozorňuje, je užitečná hmotnost, tedy to, kolik kilogramů do auta můžete naložit. V anketě si lidé užitečnou hmotností svých automobilů nebyli příliš jistí a snad nikdo ji netrefil správně. Zajímavé je, že se tato hodnota nijak zásadně neliší ani dnes a do auta zpravidla naložíte půl tuny.

Konec videa působí v dnešní době poměrně děsivě, protože ukazuje to, co už při cestování po Evropě zpravidla neznáme. V dnešní době Schengenského prostoru se mezi jednotlivými státy EU projíždí bez zastavení, ale bývaly doby, kdy se stály dlouhé hodiny na všech hraničních přechodech a lidé předkládali několik dokumentů, přičemž některé z nich museli mít dokonce potvrzené od úřadů.