autosalon-pariz-2018-hostesky- (16)

Pokud jste nadšencem do automobilových výstav a autosalonů, pak za pár týdnů dostanete příležitost si opět jeden velký evropský užít. 5. března totiž pro veřejnost startuje autosalon v Ženevě. Důvodů, proč vyrazit, je hned několik, ale mají také několik „ale“. Tím prvním důvodem je řada zajímavých novinek. Bude jich ale opět méně než dříve. Stejně jako vystavovatelů. Automobilkám se za drahé autosalony nechce utrácet a zájem o ně klesá i ze strany návštěvníků.

Pokud si tedy vystavovatelský mumraj a vůni nových aut chcete ještě užít, Ženeva je ideálním místem. Jen s těmi sličnými hosteskami raději moc nepočítejte. Ženská krása a její ukazování je dnes bohužel už pasé.

Nová Kia Sorento se ukáže v Ženevě. Automobilka zveřejnila skici, ale auto už bylo vyfoceno

Autem

Počítejte s tím, že cesta autem bude dlouhá a drahá. Na ženevské výstaviště Palexpo je to z Prahy 958 kilometrů, z Brna už 1164 kilometrů, tedy více než 11 hodin jízdy. Dobrou zprávou je, že v Německu ještě nebudete potřebovat dálniční známku, ale ve Švýcarsku už ano. Navíc si můžete koupit jen roční známku, která stojí 40 franků, tedy bezmála 1000 Kč.

Ženeva není malé město, v pracovní dny počítejte s kolonami, které budou umocněny právě ještě konaným autosalonem. Dobře si vybírejte, kde budete parkovat. Ideální je využít velká parkoviště u výstaviště. Víte, že vám auto neodtáhnou, a nedostanete pokutu. Parkovné nebývá drahé a všude se dá platit kartou.

Letecky

Necítíte-li se na stovky kilometrů za volantem, pak můžete vsadit například na leteckou dopravu. Do Ženevy létá celá řada společností, včetně těch nízkonákladových. Počítejte ale s tím, že čím více se termín autosalonu bude blížit, tím budou letenky dražší. V době psaní článku jsme našli nejlevnější zpáteční letenku s jedním přestupem v Curychu za přibližně 2700 Kč.

Pořídit můžete i přímý let, ceny jsou podobné a cesta pak zabere asi 1,5 hodiny. Z Brna doporučujeme přejet do Vídně a letět odtamtud. Vyjde to časově lépe a nakonec i levněji než cesta na pražské letiště. Výstaviště je na dohled od letiště, žádné složité cestování vás tedy v Ženevě nečeká. Na letišti je navíc možné si pořídit cestovní doklad na městkou hromadnou dopravu, který nabízí 80 minut cestování zdarma.

Je to oficiální. Autosalon ve Frankfurtu už je minulostí

Autobus a vlak

Pokud se vám nechce řídit, ale ani letět, zbývá ještě autobus nebo vlak. Autobusové spojení s Ženevou je u nás dostupné z větších měst, tedy hlavně z Prahy a Brna. Zpáteční jízdenka z Prahy stojí zhruba 1300 Kč, záleží, jakou přepravní společnost si vyberete. Je to sice relativně levné, ale počítejte s tím, že cesta zabere asi 20 hodin. A to je zatraceně hodně.

Přečtěte si také:  Koronavirus jako poslední hřebíček do rakve světových autosalonů?

Přímo do Ženevy jezdí také vlaky. Z Prahy vyjde jízdenka na dva až asi čtyři tisíce korun. Záleží na tom, odkud přesně pojedete, jakým vlakem a také na tom, kolikrát budete přestupovat. Z hlavního města pak cesta, v případě, že nedojde k žádným komplikacím a zpoždění, vyjde na asi 15 hodin.

Vstupné

Vstupné pro dospělého vyjde na 16 švýcarských franků (372 Kč), ale jen v případě, že použijete aplikaci na nákup vstupenky, kterou má provozovatel výstaviště na svém webu. Na místě si budete muset připravit 21 franků, tedy necelých 500 Kč. Po čtvrté hodině odpolední ceny klesají na 8 franků (186 Kč), respektive 13 franků (300 Kč). Děti do šesti let mají vstup zdarma. Starší platí 9 franků (209 Kč) přes aplikaci a 14 franků (325 Kč) na místě. Odpoledne pak cena klesá na 4,5 franku (105 Kč) přes aplikaci a 9,5 franku (220 Kč) na místě. Ještě dodáme, že výstava končí 15. března.