Pirelli testuje nové pneumatiky v rychlostech až 500 km/h. Odolnost musí být vysoká

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Pirelli -  31. 3. 2023


S příchodem silničních hyperaut, která jsou díky větší sofistikovanosti nejnovějších elektrických pohonných jednotek stále rychlejší, se vysoké rychlosti staly klíčovým faktorem pro vývoj různých typů pneumatik. Nejen těch, které se používají speciálně pro motoristický sport, ale také těch, které jsou určeny na silnici.

„Nový vysokorychlostní testovací stroj 500 km/h se připojuje ke dvěma dalším strojům, které již v sídle společnosti Pirelli v Miláně Bicocca jsou, a které dosahují rychlosti 370 a 450 km/h. Zatímco tyto dva stávající stroje se běžně používají k testování pneumatik pro silniční vozy, nový stroj s rychlostí 500 km/h je určen především pro ty závodní,“ vysvětluje Zdenek Vacl, marketingový ředitel Pirelli Česká republika a Slovensko.

Přečtěte si také:  BMW Group uvádí do provozu nový světelný tunel pro testování světlometů. Nasimuluje tam skoro cokoliv

Pneumatiky Pirelli se přizpůsobují náročným tratím, jako je třeba Nürburgring

Jelikož je Pirelli dodavatelem pneumatik pro více než 350 motoristických závodů, bylo nutné zavést do testování stroje, které jsou schopné dosáhnout ještě extrémnějších limitů. A to zejména pro ty produkty, které se používají ve skutečně náročných podmínkách, vedle závodů jsou to také pokusy o stanovení rekordní rychlosti u silničních vozů.

Pirelli-High-Speed-Testing-Machine_1

V těchto prostředích jsou požadavky na bezpečnost ještě přísnější a je třeba je zaručit prostřednictvím na míru šitých testovacích procesů. Vysokorychlostní zkušební stroj je také schopen zvládnout extrémně vysoké vstupy točivého momentu a zrychlení, jaké se vyskytují například u hyperautomobilů jedoucích po okruhu.

Funkce vysokorychlostního zkušebního stroje byly navrženy tak, aby vyhodnocovaly chování pneumatik při vysoké rychlosti a zaručovaly jejich spolehlivost při další fázi venkovního testování. Proto je možné testovat pneumatiky tak, jako by byly vystaveny podmínkám jízdy po rovinkách a v zatáčkách Autodromu v Monze nebo severní smyčce okruhu Nürburgring.

Přečtěte si také:  Škoda ukázala nové generace Kodiaq a Superb při testování za polárním kruhem

„Díky tomu, že jde o simulaci, jsou však podmínky kladené strojem ještě o něco náročnější. To vše s cílem zajistit spolehlivost pneumatiky v širokém rozsahu podmínek použití s dostatečnou bezpečnostní rezervou,“ dodává Zdenek Vacl z Pirelli.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *