CUPRA-Formentor-VZ5-1 (2)

Pětiválec CUPRY Formentor je jako na milimetr přesně poskládané puzzle

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: CUPRA, SEAT - 12. 1. 2023


Auta a jejich součásti jsou dnes výsledkem bezchybné práce robotů s mírnou dopomocí lidí. A platí to i pro jejich techniku, motory nevyjímaje. Jsou ale pohonné jednotky, které si zaslouží poněkud osobnější péči. Právě takovou je skvělý 2,5litrový pětiválec Audi, který si našel cestu i do CUPRY Formentor VZ5.

Jakkoliv je limitovaná a pětiválcová verze modelu Formentor navržená, vyvinutá a vyrobená v závodě SEAT Martorell, pětiválec pod kapotou je z dílny Audi a pochází z továrny Audi Hungaria v maďarském Győru. Audi jej ráda označuje za řemeslné dílo a je to oprávněné. „Při výrobě tak exkluzivního, vysoce výkonného motoru, jakým je ten pro CUPRA Formentor VZ5, je řemeslná zručnost nezbytná,“ vysvětluje Robert Buttenhauser, člen představenstva Audi Hungaria. A proto na těchto motorech pracují jen ti nejzkušenější odborníci s dostatečnou kvalifikací. Buttenhauser dodal, že těmto lidem ale kromě zkušeností nesmí chybět i vášeň a talent.

Super puzzle

Pětiválcová pohonná jednotka pro CUPRU Formentor se skládá z 500 částí a dílů a k jeho sestavení je potřeba 40 odborníků. Právě proto je možné denně poskládat jen asi 77 těchto jednotek. Christoph Vierling, ředitel vývoje celých vozidel a podvozků ve společnosti CUPRA zdůraznil, že u tohoto motoru nejde jen o jeho výkon, ale také o jeho charakteristický zvuk, který podle něj definuje všechny řidičské emoce.

A těch si ti, co motor sestavují, užívají dosyta. Každá jedna jednotka je ještě před montáží do auta nastartována a pečlivě zkontrolována. Při jakémkoliv náznaku netěsnosti, nesprávného chodu nebo třeba jen jiné tóniny zvuku je každá část znovu pečlivě zkontrolována.

Štítky: , , , , ,

1 názor na “Pětiválec CUPRY Formentor je jako na milimetr přesně poskládané puzzle”

 1. Jaroslav Pufler

  Motor jako každý jiný!
  Jen je ze všech nejlepší!
  Od pohledu, zvuku a výkonu je to špička nejvyšší!
  Kdo neviděl, neslyšel a nevyzkoušel, ten neuvěří!
  JE TO TAK.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru