Porsche 911 S/T

Oslava 60 let legendy. Porsche 911 S/T dostane techniku z GT3 RS a manuální převodovku

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Porsche - 2. 8. 2023


Značka Porsche oslavuje výročí 60 let řady 911 speciální edicí vytvořenou pro maximální požitek z jízdy: každý z 1 963 kusů Porsche 911 S/T charakterizuje lehký design a puristické jízdní zážitky. Vůbec poprvé zde bude vysokootáčkový motor z 911 GT3 RS spojen s manuální převodovkou a odlehčenou spojkou.

Při příležitosti jubilea 60 let kultovního sportovního vozu Porsche 911 navrhli inženýři z Weissachu vysoce výkonný sportovní vůz pro čisté potěšení z jízdy: 911 S/T. Exkluzivní výroční model spojuje silné stránky verze 911 GT3 Touring a 911 GT3 RS a nabízí jedinečný mix agility a jízdní dynamiky. Kombinuje atmosférický motor boxer objemu 4.0 litru o výkonu 386 kW/525 koní z modelu 911 GT3 RS s manuální převodovkou a zkráceným převodem. Toto spojení konstruktéři vylepšili celkově odlehčenou konstrukcí pro ještě lepší agilitu a jízdní vlastnosti. Porsche 911 S/T váží pouhých 1 380 kilogramů (pohotovostní hmotnost dle DIN včetně náplní), což z něj činí nejlehčí model generace 992. Volitelný designový paket ‚Heritage Design Package‘ čerpá inspiraci ze závodní verze 911 S z konce 60. a začátku 70. let minulého století.

Design a konstrukce výročního modelu v sobě spojuje prvky GT a zkušenosti z motorsportu. To se odráží zejména v agilním a hbitém ovládání, které bylo navrženo pro maximální požitek z jízdy na klikatých okreskách. Porsche 911 S/T reaguje na povely řidiče okamžitě, konstruktéři se u něj mimo jiné zaměřili na eliminaci neodpružených a rotujících hmot jak v motoru, tak v kolech či brzdách. Každý pohyb volantu, každý centimetr sešlápnutí plynu nebo brzdy – to vše je realizováno s naprostou přesností a bezprostředností. Na rozdíl od modelu 911 GT3 RS se vývoj modelu 911 S/T nezaměřoval na závodní okruhy, ale spíš na veřejné komunikace.

Samotný název označuje novinku 911 S/T jako potomka výkonné verze první generace 911. Od roku 1969 Porsche nabízelo speciální závodní verzi modelu 911 S. Interně se tato vozidla nazývala 911 ST. Úpravy podvozku, kol, motoru a karoserie výrazně zlepšily zrychlení, brzdění, trakci a přilnavost v zatáčkách. Velké spoilery a další aerodynamické úpravy přitom nebyly v těchto modelech ještě použity. Nové Porsche 911 S/T přebírá ducha původního modelu 911 S (ST) a interpretuje jej do současné generace modelu Porsche 911. Jubilejní model kombinuje prvky 911 GT3 RS a karoserii 911 GT3 Touring a tento celek doplňuje lehkými komponenty speciálně vyvinutými pro model 911 S/T. Výsledkem je jedinečný zážitek z jízdy v rámci portfolia 911 GT.

Lehká konstrukce od křídel až po spojku

Porsche 911 S/T dosahuje své agility a ovladatelnosti mimo jiné také díky konzistentní lehké konstrukci. Přední kapota, blatníky a dveře jsou zhotoveny z lehkého plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP). Totéž platí pro ochranný rám, zadní stabilizátor a speciální výztuhu na zadní nápravě. Automobilka Porsche vybavuje jubilejní model také hořčíkovými koly, keramickými brzdami PCCB, lithium-ionotovu startovací baterií a lehkým sklem – to vše ve standardní výbavě. Díky slabším izolacím, absenci řízení zadních kol a úspoře hmotnosti na hnacím řetězci se podařilo pohotovostní hmotnost dle DIN snížit na pouhých 1 380 kg. Porsche 911 S/T je tak o 40 kg lehčí než Porsche 911 GT3 Touring s manuální převodovkou.

Inženýři značky Porsche exkluzivně pro nové Porsche 911 S/T vyvinuli novou lehčí spojku. Ve spojení s jednohmotovým setrvačníkem to snižuje hmotnost rotující hmoty o 10,5 kg. To citelně zlepšuje reakce a odezvu atmosférického motoru boxer, který nyní jde do otáček ještě ochotněji a přímočařeji. Ve spojení se šestistupňovou manuální převodovkou s kratším stálým převodem než u modelu 911 GT3 je výsledkem ještě lepší dynamika 911 S/T, kterou dokumentuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,7 s. Vůz dosahuje maximální rychlosti 300 km/h. Vzrušující jízdní zážitky umocňuje zvuk standardního odlehčeného sportovního výfukového systému. Porsche 911 S/T je jedinou současnou 911kou, která kombinuje přední dvojitý lichoběžník se zadním víceprvkovým zavěšením bez řízení zadní nápravy. Podle toho byly vyladěny tlumiče a další řídící systémy.

Aerodynamika Porsche 911 S/T byla rovněž optimalizována spíš pro běžné silnice než pro závodní okruhy. Jubilejní model je standardně vybaven Gurney klapkou ve výsuvném zadním spoileru. Standardní výbava zahrnuje také 20“ (přední) a 21“ (zadní) hořčíková kola s centrální maticí. Vysokovýkonné přední pneumatiky ZR 20 rozměru 255/35 zajišťují vysokou úroveň mechanického gripu. Vzadu Porsche 911 S/T obouvá pneumatiky rozměru 315/30 ZR 21. Anatomická sedadla z uhlíkových kompozitů jsou v sériové výbavě, sportovní sedadla Sport Seat Plus nastavitelná ve čtyřech směrech jsou k dispozici bez příplatku. Přístrojový panel a hodiny paketu Sport Chrono jsou vyvedeny v klasickém zeleném barevném schématu Porsche.

Model 911 S/T je nabízen s volitelným exkluzivním designovým paketem Heritage Design. Nová barva karoserie Shoreblue Metallic a barva ráfků kol Ceramica jsou k dispozici exkluzivně pro tuto mimořádně elegantní variantu. Na dveře lze na přání aplikovat startovní číslo od 0 do 99 a ozdobnou fólii. Klasický znak Porsche z původní „devětsetjedenáctky“, který zdobí příď, kryty matic kol, volant, opěrky hlavy a klíč od vozu, podtrhuje historické kořeny modelu 911 S/T. Interiér má také látková sedadla v klasickém koňakovém designu s černými proužky jako další pocta dědictví. Dvoubarevné semi-anilin kožené čalounění v černé/klasické kůži Cognac s koženou stropnicí a dalšími prvky Porsche Exclusive Manufaktur korunují celý balíček. Logo Porsche a označení modelu 911 S/T vzadu jsou vyvedeny ve zlatém designu.

Porsche Design nabízí zákazníkům Porsche 911 S/T exkluzivně také chronograf 1–911 S/T. Jeho titanové pouzdro (nepotažené, tryskané) se drží principu úspory hmotnosti stejně jako model 911 S/T. Srdcem chronografu je Porsche Design WERK 01.240 s certifikací COSC a funkcí flyback. Je obsluhován s rotorem v designu hořčíkového kola 911 S/T.

Porsche 911 S/T - hodinky

Nové Porsche 911 S/T lze nyní objednat od 292 187 eur (v přepočtu cca 7 milionů korun) včetně DPH. Designový balíček Heritage stojí 17 505 eur (v přepočtu přibližně 420 tisíc korun) včetně DPH. Chronograf 1–911 S/T se nabízí za 11 950 eur (v přepočtu cca 286 tisíc korun).

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru