test-2019-bmw-m2-competition- (22)

Opravdu existují rozdíly mezi levným a dražším zimním obutím? Jsou větší než byste čekali

Autor: Anina Russová -   13. 11. 2019


Také se občas divíte tomu, jak velké jsou cenové rozdíly mezi pneumatikami. Nejsou ale jen pro zisk obchodníků, mají své opodstatnění. Je pravdou, že můžete koupit novou pneumatiku za pár stovek, ale na druhé straně i za několik tisíc. Ovšem za své utracené peníze také dostanete odpovídající „kvalitu“. Proč ty uvozovky? Protože kvalita odpovídá ceně. Přiložený videotest vysvětlí proč.

Připravili ho specialisté na pneumatiky z kanálu Tyre Reviews, kteří porovnali nejnovější pneumatiky Nokian WR Snowproof, tedy zástupce prémiového zimního obutí, a levné zimní pneu Tristar Snowpower 2. Mimochodem, právě tyto gumy se u nás dají sehnat a v menších rozměrech už za ceny asi 800 Kč za kus.

Autobaterie a její údržba

Na suchu celkem vyrovnané

Zimní podmínky jsou pro řidiče, auto, ale právě i obutí nesmírně náročné. Proto se na zimní pneumatiky kladou velmi vysoké nároky. Musí zvládat jak jízdu sněhem, tak po ledu, na vodě nebo v břečce. Ovšem držet by měla i na suchu, kdy teploty klesají pod bod mrazu nebo naopak stoupají nad něj. A právě v tomto posledním bodě si obě výše zmíněné pneumatiky vedly takřka stejně dobře. Rozdíly při brzdění byly minimální a i ovladatelnost obou testovaných aut, tedy Volkswagenu Golf a Volva S90 byla bez problému. Jenomže, ruku na srdce. Kupujete si zimní pneumatiku proto, aby dobře fungovala na suchu a za ideálního slunečného počasí?

Asi ne. I proto test obsahoval jízdu sněhem, ledem nebo na vodě. A tam už výsledky hovoří jasně ve prospěch prémiových pneumatik. Ty totiž umějí udržet zvolenou jízdní stopu, auto zbytečně nenechají klouzat a poradí si i s rozježděným sněhem. Největší rozdíly jsou vidět při brzdění, kdy auta s pneumatikami Nokian zastavila o několik metrů dříve než s levnými pneumatikami. V současném hustém provozu jde při brzdění o každý centimetr!

Zimní pneumatiky v kostce: přednosti, předpisy a ideální doba nasazení

Výsledek testu nepřekvapí

Videotest má asi 10 minut, během kterých je patrné, že prémiové pneumatiky jsou prostě lepší, jízda na nich je jistější a bezpečnější. Ovšem nemusí to tak být absolutně! To nejdražší se automaticky nerovná tomu nejlepšímu. Proto vám doporučujeme, abyste si před nákupem nových pneumatik, a je jedno, jestli zimních nebo letních, prošly všechny možné testy pneumatik a zjistili si jejich schopnosti a vlastnosti.

Přečtěte si také:  Přeprava psů má svá pravidla, která ale řada řidičů ignoruje. Bezpečnost musí být na prvním místě

Šetřit za každou cenu se nevyplácí. Na pneumatikách totiž závisí naše životy, tak na to nezapomínejme.

Štítky: , , , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *