Odborové organizace obou automobilek mají ještě během dneška jednat s vedením a pokusí se prosadit 14denní karanténu. Řekl to Jaroslav Povšík, vedoucí odborů Škody Auto pro ČTK.

Podle Povšíka by bylo dobré všechny zaměstnance dát do karantény a důkladně je sledovat, jestli se u nich nákaza nepotvrdí. Během odstávky by chtěl vydesinfikovat všechny prostory, kde se lidé pohybují. Povšík zároveň požaduje více desinfekčních a ochranných prostředků pro všechny zaměstnance.

Odboráři škodovky znovu mluví o stávce a připravují petici

Škoda Auto už totiž jednoho nakaženého člověka řeší. Během víkendu bylo zjištěno, že jeden ze zaměstnanců automobilky, který pracuje ve výrobním závodě Škoda Parts Center v Řepově, který přímo sousedí s Mladou Boleslaví, je pozitivní na korona virus. Odbory logicky nechtějí, aby se nemoc rozšířila.

Povšík dále předpovídá, že současná pandemická situace bude mít velké dopady na pracovní místa. Už teď jsou zastaveny veškeré náborové kampaně. Problém ale vidí i v nastupujícím průmyslu 4.0 a dalších moderních součástech automobilového průmyslu (jako elektromobilita, on-line komunikace auta a servisu a podobně), které mohou připravit o místo celou řadu lidí. Navíc připomněl jeden velký problém všech značek a to ten, že v současné době mají dealeři nových i ojetých aut zavřeno a nikdo si tedy auto koupit nemůže.

Povšík vidí jako budoucí řešení přebytku zaměstnanců v ukončení a neprodlužování smluv agenturních zaměstnanců. Kmenových zaměstnanců by se následný úbytek práce a snižování stavu mělo dotknout co nejméně.

O 14denní přerušení výroby a karanténu požádaly také odbory automobilky Hyundai v Nošovicích.