Od ledna se zvýší trest za neoprávněné parkování na místě pro invalidy a za nezaplacené pokuty bude hrozit zabavení registračních značek

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Policie ČR, Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Policie ČR - 30. 12. 2021


Každoročně se s prvním lednem musí řidiči připravit na nějaké změny. A nadcházející nový rok tomu nebude jinak. Změny se týkají jak soužití s cyklisty, tak také řešení nezaplacených pokut. Ti, kteří své pokuty ignorovali, by brzy mohli být i při běžné policejní kontrole docela překvapeni. Policie, včetně té obecní a městské, totiž bude moci hříšníkům zabavit registrační značky.

Staré pokuty nezmizí

Dostat pokutu není nic těžkého, ale není dobrý nápad ji nezaplatit. Faktem je, že staré pokuty nikam nezmizí, naopak si je pečlivě eviduje Celní správa. A je také umí velmi efektivně vymáhat. V některých případech může dojít až k exekuci, o čemž jsme psali nedávno v tomto článku:

Pozor na staré nezaplacené pokuty za dopravní přestupky. Celníci je mohou vymáhat i 20 let zpětně

Nově ovšem vymáhání starých pokut bude řešit státní i městská policie. Bude jí k tomu stačit při kontrole nahlédnout do systému, přičemž v případě, že zjistí nezaplacené pokuty, bude moci autu dlužníka zabavit registrační značky nebo nasadit „botičku“. Nejprve mu ale samozřejmě dá možnost vše ihned uhradit, a to jak hotově, tak kartou.

V případě městské či obecní policie ale tato pravomoc bude platit jen v případě, že bude mít řidič nezaplacené pokuty z obce, ke které hlídka patří. Což mimochodem třeba v Praze nebo v Brně nebude moc velký problém.

Ačkoliv účinnost zákona vejde v platnost hned 1. ledna 2022, policisté k tomuto trestu budou sahat o něco později, protože se čeká na propojení systémů právě Celní správy a policie.

Ministerstvo dopravy přichystalo na rok 2022 řadu změn. Přečtěte si o nich

Bezpečnost při předjíždění cyklistů

Od Nového roku také začne platit povinný, bezpečný, a hlavně přesně definovaný rozestup při předjíždění cyklistů. Snad žádné jiné tma nebylo v uplynulých měsících tolik diskutováno.

Z původního návrhu, který poslancům ke schválení předložil Petr Dolínek (ČSSD), nakonec vypadl velmi přísný trest při nedodržení odstupu 1,5 metru. Původně měl být tento přestupek totiž hodnocen přísněji než jízda pod vlivem alkoholu. Počítalo se s pokutou až 10 000 Kč, zákazem řízení až na půl roku a sedmi trestnými body. Nakonec z toho je pokuta jen 2000 Kč a zmatky v tom, jak bude policie vlastně tento rozestup případně měřit. To mimochodem stále není úplně jasné, ačkoliv na systému měření policisté ve spolupráci se soudními znalci už pracují.  

Pozor na to, kde parkujete

Změny od ledna proběhnou i v případě neoprávněného parkování na místě vyhrazeném pro invalidy. Doposud platilo, že za tento přestupek hrozí na místě pokuta do 10 000 Kč, ve správním řízení pak mezi 5000 a 10 000 Kč. To zůstává, ale nově k tomu přibudou dva trestné body do karty řidiče.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru