kontrola-policie (1)

Poslanecká sněmovna schválila možnost zabavovat registrační značky za nezaplacené pokuty

Autor: Anina Russová - Zdroj: Poslanecká sněmovna, Ministerstvo vnitra - Foto: Policie ČR - 15. 9. 2021


Ministerstvo vnitra už před rokem avizovalo, že by rádo, aby policisté dostali možnost zabavovat registrační značky či nasazovat „botičky“ a tím znemožnit jízdu těm, kteří mají starší nezaplacené pokuty. Ve středu 15. září tento návrh hladce prošel Poslaneckou sněmovnou. Nyní to vypadá, že tato pravomoc bude tedy policistům a celníkům již brzy umožněna.

Podle policistů a Celní správy, která má aktuálně vymáhání nezaplacených pokut na starosti, existuje řada řidičů, která pravomocně uložené pokuty neřeší. Jejich vymahatelnost je potom problémová, především u cizinců. „Neuhrazených pokut, které policisté udělili a předali Celní správě k vymožení, je téměř 60 %. Problém je především s cizinci, kteří páchají přestupky opakovaně, a u kterých jsou pokuty prakticky nevymahatelné. To je ale neakceptovatelné. Proto nyní přicházíme s návrhem, který situaci umožní efektivně řešit,“ řekl k tomuto tématu asi před rokem ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Právě proto bylo potřeba připravit novelu zákona o policii a celní správě, která umožní vyžadovat při silniční kontrole zaplacení dosud neuhrazené pokuty z dřívější doby. Fungovat by to mělo tak, že pokud policisté při kontrole zjistí neuhrazené pokuty, v prvé řadě dají řidiči možnost je ihned uhradit, přičemž by mělo být možné platit hotově i kartou. Pokud to řidič odmítne nebo nebude mít dostatek financí, bude jeho auto moci být odstaveno na bezpečném místě a následně mu budou buď zabaveny registrační značky, nebo nasazena „botička“. Ve chvíli, kdy budou všechny pokuty uhrazené, policisté značky vrátí a botičku sundají.

Novela zákona musí ještě projít Senátem a následně ji musí podepsat prezident. Teprve pak začne platit.

Celní správa vymáhá i 20 let staré pokuty

Neuhrazené pokuty má v gesci Celní správa, které je předává policie. Celníci se řidiči ve lhůtě šesti let nejprve několikrát připomenou. Pokud to nezabere, následuje vymáhání a to i pomocí exekuce. A věřte, že celníci nezapomínají a exekuce může přijít i na 20 let starou pokutu!

Jak přesně funguje vymáhání pokut, zda se pokuty zvyšují o penále a jak zjistit, jestli náhodou nemáte nějakou nezaplacenou pokutu, zjistíte v tomto článku:

Pozor na staré nezaplacené pokuty za dopravní přestupky. Celníci je mohou vymáhat i 20 let zpětně

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru