O adventu řidiči zapomínají na základní slušnosti i pravidla provozu. Problémy jsou hlavně u nákupních center

Autor: Anina Russová - Zdroj: Portál nehod - Foto: Pavel Srp - 15. 12. 2022


Čím méně dní zbývá do Vánoc, tím je intenzivnější doprava v okolí nákupních center a tomu úměrně roste i nervozita řidičů. I mimo advent řada řidičů po vjezdu na parkoviště jako by zapomněla na elementární pravidla silničního provozu, například přednost zprava. V období přeplněných parkovišť v předvánočním čase však takové chování přináší růst počtu nehod.

Předvánoční čas je náročný asi ze všech myslitelných způsobů. S problémy se mohou potýkat i řidiči, především kolem nákupních center. Kolony jako kdyby nebraly konce, všichni pospíchají a jsou nervózní. To ale vede k vyššímu riziku dopravní nehody, ale i k agresivitě a ignoraci dopravních předpisů. Parkoviště obchodních center navíc nebývají svou infrastrukturou připravena na takovou intenzitu dopravy, kterou s sebou přináší adventní čas. A nejde jen o období před Vánoci. Situace se každý rok opakuje i po skončení svátků se začátkem výprodejů, slev a vracením nevhodných dárků.

Přečtěte si také:  Zimní období s sebou přináší vyšší riziko dopravních nehod. Jak v konkrétních situacích postupovat?

Čím větší parkoviště, tím více problémů

V případě parkovišť na velikosti záleží, protože čím větší parkoviště, tím více řidičů se na něj snaží dostat a tím spíše hrozí, že dojde k nehodě či potyčce. „K velkému počtu nehod došlo v posledních dvou letech podle analýzy Portálu nehod například u nákupního centra Westfield na pražském Chodově. Patří k největším v České republice, je zde několik parkovišť, v těsném sousedství je velmi vytížená D1, orientace v okolí centra není pro neznalé řidiče právě snadná… Výsledkem je v tomto nehodovém místě celkem 40 dopravních nehod za dva roky s celkovou výší škody podle odhadu Policie ČR 1,9 mil. Kč,“ řekl Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která provozuje Portál nehod.

Čeho se řidiči za volantem bojí nejvíce? Průzkum ukazuje, že parkování

Obdobně je na tom parkoviště v okolí brněnského centra Olympia, které leží v těsné blízkosti exitu 3 z dálnice D2. Za poslední dva roky se zde stalo jedenáct bouraček se škodou za 251 000 Kč. V těsném závěsu z pohledu počtu nehod je i velkokapacitní parkoviště u OC Olympia Teplice na ulici Srbická. Na parkovišti s kapacitou 1 200 aut, u něhož se nachází i čerpací stanice, se za poslední dva roky stalo jedenáct nehod se škodou přes 210 000 Kč.

K dalším nákupním centrům, která jsou z pohledu nehod riziková, patří například OC Futurum Kolín, které je u dopravně vytížené kolínské křižovatky ulic Kutnohorská a U Křižovatky. Vzhledem k blízkosti nádraží je zde intenzita dopravy je tedy vysoká nejen díky řidičům mířícím za nákupy. Za poslední dva roky se zde stalo devět nehod se škodou podle odhadu policie za 107 000 Kč.

Přečtěte si také:  I banální nehoda může skončit smrtí. Záchranáři varují před volně položenými věcmi v autě

Z pohledu dopravy patří k nejvíce rizikovým obchodním centrům Moravskoslezského kraje Fórum Nová Karolína, které leží na kraji historického centra Ostravy u velmi frekventované ulice 28. října navazující na mimoúrovňové křížení s Frýdlantskými mosty. Za dva roky se zde podle Portálu nehod stalo sedm nehod se škodou odhadnutou Policií ČR ve výši 912 000 Kč.

Důvod je prostý

Podle analytiků Portálu nehod jsou jejich nejčastější příčiny nehod na vánočně přeplněných parkovištích velmi banální. „K těm velmi častým patří nedání přednosti v jízdě. Přednost zprava přitom platí i na parkovišti v nákupní galerii. Je to přitom nejčastější příčina nehod na parkovištích nákupních center. Řidiči pravidlo nedodržují, nerespektují, mají pocit, že přednost mají ti, kdo jedou rovně nebo po komunikaci směřující ven či dovnitř, a zapomenou, že přednost v jízdě se i zde určuje stejně jako na ostatních komunikacích – značkou nebo častěji pravidlem přednosti zprava,“ uvedl Jan Chalas.

Často za nehodami na parkovištích nákupních center stojí také nerespektování dopravního značení, zejména jednosměrnosti komunikací. Řidiči to prostě často vezmou nejbližší uličkou a opomenou přitom její jednosměrnost. Pomačkané plechy má na vině i nedobrzdění, které může být zapříčiněno nepozorností. Na řidiče jsou na parkovištích kladeny velké nároky. Musí sledovat provoz, ostatní řidiče, chodce, nákupní košíky. Roztříštěná pozornost může za to, že zareagují na nastalou situaci pozdě nebo vůbec.

Přečtěte si také:  Srazil pomník, skončil ve stromě a odešel. Policie po něm pátrá

Riziková je i manipulace s vozidlem. Podzemní či nadzemní parkoviště jsou často plná různých podjezdů, nadjezdů či přikázaných směrů a řidiči mnohdy podlehnou pokušení vzít to prostě napříč a zkrátit si tak cestu. Při manipulaci je také potřeba dbát zvýšené opatrnosti kvůli stísněnému prostoru na parkovištích. Řada parkovišť v nákupních centrech čelí dlouhodobému problému s velikostně poddimenzovanými pruhy pro parkování, které jsou příliš úzké.

Štítky: , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *