skoda_kamiq-zakovsky-koncept

Nový žákovský vůz učňů ze škodováckého učiliště bude určen pro pouštní rallye. Základem bude Kamiq

Od Josef Pelikán | Zdroj a foto: Škoda - Tisková zpráva - 27. 10. 2021


Osmý žákovský vůz Škoda dostává konkrétní podobu. Poté, co byl projekt z důvodu pandemie COVID-19 zahájen se zpožděním, se 25 žáků Středního odborného učiliště rozhodlo postavit rally verzi modelu Škoda Kamiq. Během návštěvy v oddělení Škoda Design si studenti vytvořili první skici svého vlastního vysněného vozu, který sami vyvíjí a postaví od prvotního nápadu až po hotový automobil. Poprvé přitom tento projekt Škoda Academy spolupracuje se Škoda Motorsport. Letošní ročník projektu je výjimečný i pro vůz Škoda Kamiq, který tímto v roli žákovského vozu debutuje.

Letošního projektu žákovského vozu se účastní celkem 25 žáků Středního odborného učiliště Škoda Auto, kteří v osmém ročníku projektu oslaví hned dvě premiéry. Díky rozhodnutí postavit rally verzi modelu Škoda Kamiq spolupracují žáci Středního odborného učiliště poprvé v historii projektu se Škoda Motorsport.

Dalším prvenstvím je volba kompaktního městského SUV Kamiq jako základu letošního žákovského konceptu. Studenty v sídle společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi tradičně podporují odborníci a zkušení pracovníci z oblastí technického vývoje, designu a výroby.

Hned na začátku vypracovali žáci v oddělení Škoda Design s velkým nasazením a kreativitou první návrhy a skici svého vysněného vozu. Při práci je podpořil Oliver Stefani, šéfdesigner značky Škoda, a jeho tým. „Rally verze vozu Kamiq představovala pro kreativitu žáků mimořádnou výzvu. Na papír i do projektu vnesli řádu skvělých nápadů,“ zdůrazňuje Stefani.

Jiří Hadaščok, koordinátor designu exteriéru Škoda Auto, dal žákům Středního odborného učiliště několik cenných tipů, stejně jako jeho kolegové: „Žáci odvedli vynikající práci. Návrhy odrážejí jejich kreativitu a velké nadšení pro tento projekt,“ říká. Nadšená je i žákyně Adéla Nešněrová: „Návštěva v oddělení Škoda Design pro nás byla opravdovým zážitkem. Od zkušených designérů jsme dostali důležité rady a náš vysněný vůz s jejich podporou získal zcela konkrétní podobu.“

Studenti zhotovili skici exteriéru a interiéru příštího žákovského vozu Škoda. Návrh ukazuje vůz s mimořádně sportovním charakterem, při jehož vývoji žáky podpořili i odborníci ze Škoda Motorsport. V rámci projektu žákovského vozu premiérová spolupráce se nese v duchu 120. výročí Škoda Motorsport a má být poctou četným závodním úspěchům české značky.

Už od roku 2014 mají žáci Středního odborného učiliště Škoda Auto každý rok možnost navrhnout, vyvinout a postavit studii neobyčejného vozu. Prvním vozem byl Citijet na bázi modelu Škoda Citigo. O rok později následoval Funstar – pickup, vycházející z vozu Škoda Fabia. Kupé Atero bylo v roce 2016 postaveno na základě modelu Rapid Spaceback. V roce 2017 bylo Citigo opět inspirací pro design elektrického vozu Element. O rok později studenti navrhli Sunroq – kabriolet, na bázi SUV Karoq, a další rok následovala jedinečná studie pickupu Mountiaq, jehož základem byl model Škoda Kodiaq. Pro žákovský vůz číslo sedm si žáci poprvé vybrali model Scala. Tento kompaktní vůz proměnili v emocionální spider Slavia a pojmenováním v jubilejním roce automobilky připomněli počátky firmy v roce 1895.

Žákovské vozy nabízí vedle zajímavých konceptů rovněž inovativní detaily a nesou se tak v duchu tradice „Simply Clever“, která je pro značku Škoda typická. Sunroq a Mountiaq byly v roce 2020 vystaveny na tematické mimořádné výstavě v pavilonu značky Škoda v Autostadtu ve Wolfsburgu.

Projekt žákovského vozu Středního odborného učiliště Škoda Auto v Mladé Boleslavi je v rámci České republiky jedinečný a nabízí budoucím kvalifikovaným pracovníkům možnost prokázat své dovednosti ve spolupráci s výrobou, designem a dalšími odbornými oblastmi. Žáci díky tomu získávají přehled o všech důležitých útvarech společnosti. Učí se pracovat v týmu a na projektu kombinovat plánování s praktickou realizací včetně prezentace své práce členům představenstva. Žákovský vůz je jedním z nejdůležitějších projektů Škoda Academy, který působivě dokládá vysokou úroveň výuky na Středním odborném učilišti Škoda Auto v Mladé Boleslavi založeném již v roce 1927.