2021-skoda_fabia-spionazni_foto-motor1_com- (2)

Škoda letos představí hned několik modelů, jedním z nich bude i čtvrtá generace modelu Fabia. A auto už se pohybuje po silnicích. Na nejnovějších špionážních fotkách bylo zachyceno více modelů, mezi nimi i vrcholná verze Monte Carlo.

To, že Škoda Fabia přijde letos, potvrdil už před pár měsíci v rozhovoru nový šéf automobilky Škoda Thomas Schäfer. Dočká se hlavně nové podvozkové platformy MQB, respektive její zmenšené verze MQB-A0, stejné jakou mají například Volkswagen Polo nebo SEAT Ibiza, protože současná generace fabie na ní zatím nestála. Znamenat to bude klasickou ruční brzdu, pohon výhradně předních kol a u některých motorizací možnost výběru mezi manuální převodovkou a dvouspojkovou převodovkou DSG.

Přečtěte si také:  Mercedes-Benz láká na nové céčko. Bude mít stále pohon zadních kol a AMG bude jen se čtyřválcem

Z motorizací se dají očekávat přeplňované litrové tříválce, s čtyřválcem 1.5 TSI bychom však spíše počítat neměli. Některé verze by mělo být možno kombinovat s mild-hybridní technikou. Neočekává se však nabídka naftových motorizací.

Prototypy už po českých silnicích chvíli jezdí. Prohlédnout si je můžeme nejen v pohybu ve videu (kde si ale auto nemůžeme prohlédnout tak dobře), ale i na poměrně kvalitních fotkách. Další fotografie si můžete prohlédnout na webu motor1.com.

V obou případech je však jasně viditelné výrazné maskování, které se snaží novou generaci Škody Fabia zamaskovat tak, aby vypadal jako ta aktuální. Přední i zadní světlomety jsou tak překryty fólií ve tvaru třetí generace, stejně jako zadní boční okna nebo zadní okno na víku zavazadelníku.

I z těchto maskovacích prototypů je jasně vidět, že zadní světlomety budou větší a zasahovat budou i do dveří zavazadlového prostoru. Dostanou také LED světelný podpis, s nímž poprvé přišla současná generace Superbu, tedy úzké LEDkové proužky do ostrého ležatého „V“ namísto písmene „C“ jako to má Fabia teď.

Přečtěte si také:  Škoda 105 Turbo Diesel: pod kapotou škodovky se oficiálně nafťák dostal už v roce 1981

Další drobné designové změny je možné odpozorovat i vpředu. Stejně jako u modernizovaného Kodiaqu, bude i u nové Fabie výraznější maska chladiče, vystupující před auto. Světlomety mají LED denní svícení tvořené souvislým proužkem s řasami – opět podobné řešení, s nímž poprvé přišel Superb – a LED blikače ve vnějším spodním rohu světlometu.

Poměrně zajímavé jsou informace o karosářských verzích. Po prvotních spekulacích, že se v nové generaci Fabia Combi už neobjeví, nás šéf škodovky uklidnil a slíbil, že i v nové generaci bude kombík dostupný. Jde podle něj o prodejně úspěšný model.

Přečtěte si také:  Škoda Motorsport oslavuje své výročí limitovanou edicí Škoda Fabia Rally2 evo Edition 120

A jak by nová generace mohla vypadat? I na to už existují nějaké návrhy. Tento od designéra SCHULTE Design se zdá být docela reálným, co říkáte?

SCHULTE_Design-skica-2021-Skoda_Fabia-4generace
Zdroj: SCHULTE Design