BMW M4 CS | facelift | 2024

Nizozemský obchodník chce prodat stovky BMW ze shořelé lodi. Automobilka je ale tvrdě proti

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Notherntimes - Foto: BMW - 27. 6. 2024


Mezi německou automobilkou BMW a rotterdamským obchodníkem v těchto dnech probíhá velká právní bitva o 260 nových aut. Jde o vozidla z nákladní lodi Fremantle Highway, která v červenci 2023, když převážela asi 3700 aut, začala hořet. Požárům podlehly stovky aut, po uhašení plamenů se ale ukázalo, že některá auta na první pohled řádění ohně přežila. Z toho i 260 nových BMW, o která se teď vede velký boj.

Už v roce 2023 škody po požáru všem automobilkám zaplatila pojišťovna, na palubě byly vozy značek Audi, Mercedes-Benz ale třeba i Bentley. Pojišťovna také zbylá auta nabídla k prodeji. Rotterdamské konsorcium obchodníků se rozhodlo koupit právě oněch 260 BMW, která byla na lodi, ale podle obchodníků byla vesměs v pořádku. Konsorcium nakonec přes prostředníka auta koupilo a teď je chce nabídnout na trhu. Jenomže samotný výrobce je ostře proti.

O tom, že by se auta měla dostat do prodeje, se mnichovská automobilka dozvěděla už koncem roku 2023 a okamžitě podnikla kroky potřebné k tomu, aby prodeji zabránila. Důvod je přitom poměrně logický. Automobilka se bojí toho, že auta z lodi nejsou v takovém stavu, jaký požadují její standardy. Bojí se také toho, že by jejich prodejem mohla utrpět reputace značky. BMW se domohlo dokonce předběžného soudního příkazu, který prodej aut z lodi zakázal. Konsorcium ale tvrdí, že na autech jsou jen saze a jinak jim nic není.

BMW ale kontruje tím, že si nemůže být jisto, že lak aut, ale i elektroinstalace nebo některá těsnění jsou po tak velkém žáru opravdu v pořádku. Problémy se přitom mohou objevit i později. Značka je přesvědčena, že i z důvodu bezpečnosti by všechny tyto vozy měly být sešrotovány. Tak jak se to stalo s vozy Audi a Mercedes-Benz.

O všem tak bude muset rozhodnout soud. Už během prvního stání navrhlo rotterdamské konsorcium kompromis, tedy prodej aut mimo země EU, kde nejsou normy na bezpečnost a kvalitu aut tak přísné. Tak by se podle nich minimalizovala rizika poškození pověsti značky. Směšné? Podle BMW ano, a tak se obě strany sejdou 15. července znovu u soudu.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru