Přemýšlíte o koupi zábavné zadokolky? Chtěli byste zadokolku? Chcete auto bez střechy? Co taková Mazda MX-5? Že má málo výkonné motory? BBR GTI vám slibují, že se to dá řešit a z vaší nové MX-5 udělají pořádnou střelu! A že už mají pořádně zkušenosti…

To, co nabízí Mazda MX-5, zní jako skvělý mix. Jde o zábavně nastavený podvozek, nízkou hmotnost, která s pohonem zadních kol a samosvorným diferenciálem musí umět vykouzlit úsměv na tváři. Jenže maximální výkon, který automobilka z výroby nabídne, je 160 koní. A to věru není mnoho. Co tak výkon o polovinu zvednout? Není problém, britská společnost BBR GTI vám tohle přání splní.

Tahle oxfordská společnost zvýší výkon přidáním přeplňování. Turbokit nabízejí pro verzi s dvoulitrovým čtyřválcem. Výkon bude po instalaci turbodmychadla a dalších nezbytných součástek zvýšen na 248 koní a točivý moment povyskočí na 320 Nm. Výhodou je navíc naladění, které poskytne více než 270 Nm točivého momentu v širokém spektru otáček od 2750 do 6500 ot./min, maximum přitom přichází ve 3800 ot./min. Zlepšily se také hodnoty zrychlení z 0 na 100 km/h, jež se zkrátilo na pět sekund, maximální rychlost se naopak zvýšila na elektronicky omezených 250 km/h.

K přestavbě bylo použito turbodmychadlo TSX30-71R, které doplňuje kompletně nové výfukové potrubí, ale také sací potrubí a sportovní vzduchový filtr K&N či mezichladič a další drobné díly. Aby vše fungovala tak, jak má, byla vyměněna řídící jednotka za programovatelnou EcuTek RaceRom.

A co za úpravu zaplatíte? Není to úplně levné, ale přibližně 160 tisíc korun také nezní úplně nesmyslně, co říkáte?