Špatné předjíždění patří mezi nejčastější důvody dopravních nehod. Je až k neuvěření, v jakých situacích jsou řidiči schopni se pustit do předjíždění. Stačí se rozhlédnout na silnici kolem sebe a zjistíte, že předjíždění je pro celou řadu řidičů nepřekonatelný problém.

Své by o tom mohla vyprávět posádka, hlavně pak 57letá řidička Škody Octavia, která se ve stoupání mezi Veverskou Bítýškou a Lažánkami rozhodla, že začne předjíždět linkový autobus. Fakt je, že v tom místě je přerušovaná čára a předjíždění tedy není z hlediska zákona problém. Ovšem jen v tom případě, že v protisměru nejede jiné auto.

A v tomto případě jelo. Konkrétně Škoda Felicia, kterou řídil 34letý muž. A pak už to šlo rychle. Ani jeden z řidičů nebyl schopen nehodě zabránit. Nakonec se do ní připletl i ten linkový autobus, ovšem na jeho palubě naštěstí nebyl nikdo zraněn. Už ale asi tušíte, že posádky aut jsou na tom mnohem hůř, ostatně čelní nárazy patří k těm nejnebezpečnějším.

Ačkoliv je v tom nevinně, nejvíce to odnesl řidič Felicie, který skončil v nemocnici s těžkými zraněními. Posádky octavie, kterou tvořily dvě ženy, na tom je o něco lépe. Obě jsou sice zraněné, ale ne nijak vážně. Hloupá a zbytečná chyba, co myslíte?

Kdy opravdu nepředjíždět?

Pojďme si zopakovat zákon, který přesně říká, kdy opravdu nepředjíždět. Tomuto se věnuje § 17, který říká, že řidič nesmí předjíždět:

a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,
d) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi,
e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,
f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní

Selským rozumem vzato, nikdy nepředjíždějte, když nemáte dostatečný rozhled a rychlost. Není nic horšího než začít předjíždět šnečím tempem, protože zapomenete, k čemu slouží plynový pedál. Pak se z dobrého výhledu a volné cesty rychle stane průšvih.  Ještě jedna maličkost, vždy se před tím než začnete podívat, podívejte do zrcátka. Je totiž možné, že už vás a další auta někdo předjíždí!

Jak správně a bezpečně předjíždět? Nikdy nezapomínejte na zpětná zrcátka!