Nepokoje v Turecku zasahují i do Škody Auto. Koncern odkládá stavbu továrny kvůli bojům

Autor: Anina Russová -   17. 10. 2019


Už během loňského podzimu se mluvilo o plánované výstavbě velké továrny koncernu Volkswagen v Turecku. Tedy, abychom byli úplně přesní, před rokem ještě byla ve hře dvě možná místa na umístění továrny, kromě Turecka to bylo ještě Bulharsko. Nakonec vyhrála ta dnes tolik nepokojná země a koncern Volkswagen tam měl v plánu postavit továrnu za 1,3 miliardy eur. Stát původně měla jen kousek od přístavu Izmir, tedy na strategickém místě.

Jenomže během posledních pár dnů se situace výrazně změnila. Ačkoliv nová továrna měla produkovat na 300 000 aut ročně, hlavně modely Škoda Superb a Volkswagen Passat určené pro vývoz do západní Evropy, z plánů raději sešlo. Nový závod měl zaměstnat asi 4000 lidí, kteří mohli mít práci už od roku 2022.

Důvodem pro zrušení všech plánů na novou továrnu a velkou výrobu je současná bezpečnostní a politická situace. Ankara v Sýrii rozpoutala vojenský útok, který je houfně kritizován celým světem. Zajímavé je, že se koncern stahuje hlavně ze strachu o svou pověst, která je stále hodně pošramocena aférou Dieselgate. Přesně tak se zástupci značky Volkswagen vyjádřili pro magazín Automotive News a dodali, že situaci s obavami pečlivě sledují a vyhodnocují. Boje ale zatím pokračují, a ačkoliv EU začátkem týdne vyhlásila omezení vývozu zbraní do Turecka, nevypadá to, že by brzy skončily.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *