Nenápadný Volkswagen Golf GTI dostal silnou balistickou ochranu. Je hodně bezpečný, ale také výrazně těžší

Autor: Radim Plachý - Zdroj a foto: SVI Engineering - 12. 6. 2024


Volkswagen Golf GTI je velmi mrštným autem, které si zákazníci vybírají právě pro jeho agilitu a jistou sportovnost. Existuje ale také sorta zákazníků, která chce GTI, ale zároveň vyžaduje jinou formu bezpečnosti, než jakou nabízí běžně dostupné asistenty. Proto jihoafrická firma SVI Engineering nabízí Golf GTI osazený balistickou ochranou.

Neprůstřelná auta jsou zpravidla sedany nebo velká SUV. Ne každý chce ale jezdit tak velkými auty, někdy chcete něco menšího pro syna, dceru nebo třeba manželku. A právě proto SVI Engineering upravili kompaktního Golf, byť verzi GTI, která pancéřováním přišla o všechny sportovní ambice. Německý hatchback po úpravě odolá střelám z AK-47, je ale zároveň o 350 kilogramů těžší.

Auto v rámci balistické úpravy dostalo neprůstřelná skla. To u řidiče je možné otevřít zhruba do půlky, ostatní okna otevírat nejdou. Na dveře, sloupky, na střechu a zadní část byly použity 3,5milimetrové ocelové pláty. Původně se řešilo, že by byly neprůstřelné celé víko kufru, to už by ale hmotnost navýšilo opravdu hodně, a navíc by to bylo dražší než jen neprůstřelná přepážka za sedačkami. Pancéřované jsou ale i přední blatníky, aby byly minimalizovány případné škody na motorovém prostoru. Neprůstřelnou ochranu pak dostala i baterie auta.  

Úpravce se dušuje, že stejná balistická ochrana je možná i pro Golf R se čtyřkolkou, ale i tam se poměrně výrazně podepíše na zrychlení a celkové obratnosti. SVI Engineering u Golfu GTI upravili také podvozek, aby byl schopen pracovat s vyšší hmotností stejně dobře, jako bez ní. Ta je mimochodem lehce pod dvě tuny. Je to hodně, ale výhody jsou nepopiratelné. Karoserie ustojí útok z ručních zbraní a pušek až do kalibru 7,62 x 39 mm.

Na přestavbu auta jsou potřeba tři měsíce a cena se pohybuje kolem 35 000 dolarů, tedy asi 800 000 Kč. A to je před zdaněním a bez ceny auta.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru