Neprůstřelný luxus za miliony. Klassen představili neprůstřelný Rolls-Royce Cullinan

Autor: Anina Russová - Zdroj: Klassen - Foto: Klassen - 16. 10. 2021


Zákazníky značky Rolls-Royce nejsou jen celebrity a milovníci luxusu. Jsou jimi i podnikatelé či vysocí státní činitelé. A tací často potřebují tu nejvyšší možnou ochranu, kterou jim může poskytnout jen neprůstřelné auto. Samotný Rolls-Royce v nabídce žádný takový vůz se superschopnostmi nemá, ale naštěstí je tu německá společnost Klassen, která se specializuje na protibalistické úpravy aut. Ta si vzala do parády asi nejluxusnější SUV světa, tedy Rolls-Ryoce Cullinan.

Cullinan prošel řadou velmi výrazných úprav, ačkoliv na první pohled vlastně nejsou vidět. A to byl přesně účel. Firma Klassen si zakládá na tom, aby jejich neprůstřelná auta byla na pohled co nejpodobnějším klasickým vozidlům. Ovšem pod tím na pohled standardním kabátem se ukrývá prakticky nejvyšší možná protibalistická ochrana úrovně CEN 1063 BR6.

Opancéřované jsou jak všechny dveře, tak také střecha auta a podlaha. Podle tvůrce tento Cullinan zvládne výbuch dvou ručních granátů DM51 naráz. K tomu bylo přidáno neprůstřelné sklo a speciální materiály na ochranu baterie auta a řídících jednotek. Dále byly zesíleny panty dveří a několik dalších kritických míst konstrukce auta.

Upraven byl i podvozek a pneumatiky. Ty sice nejsou neprůstřelné, ale jde o typ run-flat, takže na nich je možné odjet z místa problému i poté, co přijdou o vzduch. Krom toho je do auta nainstalován hasicí systém a také interkom. Mimochodem, auto může mít panoramatickou střechu, samozřejmě neprůstřelnou, jen už to není tak bezpečné, jako pancéřování.

Klassen nemluví o tom, že by nějakým způsobem upravili pohonnou jednotku. To znamená, že pod mohutnou a neprůstřelnou kapotou je V12 o objemu 6,75 litru, jehož výkon je 571 koní a točivý moment 850 Nm.

S čím už se ale tvůrce pochlubil, je cena. Za kompletní protibalistickou ochranu a model Cullinan k tomu si účtuje 833 000 eur, tedy asi 21 milionů korun.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru