Kdo z nás by alespoň někdy nezavítal na německé silnice? S takovými návštěvami se ale pojí velké riziko nějakého toho přestupku, který nově může vyjít opravdu hodně draho. Německé úřady totiž zrevidovaly sazebníky některých pokut, přičemž nejdráž vyjde absolutní bezohlednost a nepoužívání selského rozumu.

Mluvíme o tom, že řidiči se stále v kolonách nenaučili vytvářet nouzový pruh pro záchranná nebo pomocná vozidla. Zatímco u nás toto policie neřeší, v Německu je nekompromisní a všem, kteří takový pruh v koloně nevytvoří, napaří vysokou pokutu. Ta byla původně 20 eur, tedy asi 500 Kč. Nově je však její sazba až 200 eur, tedy asi 5 tisíc korun. Navíc místní přijdou i o dva body ze svého řidičského konta. Ve velmi závažných případech ale policie může udělit pokutu dokonce ve výši až 320 eur a k tomu měsíční zákaz řízení.

Policisté budou bedlivě dohlížet i na manipulaci s elektronickými zařízeními ve vozidle. Takovým zařízením může být dle tamních zákonů myšlen mobilní telefon, tablet nebo čtečka knih. Podle místních zákonů s takovými přístroji můžete manipulovat pouze v případě, že neběží motor auta. Dejte si ale pozor, protože to neplatí v případě aktivovaného systému Start/Stop. Povoleno je tak jen hands-free nebo systém, který umí pracovat s hlasovými povely. V případě porušení těchto pravidel se dočkáte pokuty 100 eur, tedy asi 2 500 Kč. Ve vážných případech může být až 200 eur, tedy asi 5 tisíc korun. Výše zmíněná pravidla ale platí i pro cyklisty. Pokud tedy pojedete na výlet na kole a zároveň budete telefonovat, může vám německý policista uštědřit pokutu ve výši 55 eur, tedy asi 1 400 Kč.

Přečtěte si také:  Do nových policejních Superbů se již montuje technika, na dálnice vyjedou během pár dní

Ještě jedna novinka se dostala do místního zákonu o provozu na pozemních komunikacích. Nově totiž řidič v autě nesmí mít nijak zakrytý obličej. Tento zákaz se vztahuje na různé šátky, masky, šály, ale také na burky. Opatření podle úřadů reaguje na usnadnění automatických kontrol v silničním provozu a pokud ho někdo poruší, dočká se pokuty ve výši 60 eur, tedy asi 1 500 Kč. Opatření se ale nevztahuje na motorkáře, kteří si obličej šátkem zahalit mohou.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!
  • 9
    Shares