2021-dacia-spring

Nejlevnější elektromobil v Evropě Dacia Spring už se testuje. Podoba je známa z patentových snímků

Autor: Pavel Srp - Zdroj: autoevolution.com, auto.cz - Foto: facebook.com | Atelierul de Detailing, largus.fr - 15. 7. 2020


Automobilky se bez elektromobilů v nabídce dnes neobejdou, takže ho do portfolia zařazuje jedna po druhé. Výjimkou již brzy nebude ani Dacia, která už svůj elektromobil testuje. Zároveň už poslala jeho snímky na patentový úřad. My si tak díky tomu můžeme udělat představu o tom, jak bude vypadat.

koncept Dacia Spring před pár měsíci naznačil, jak by mohl elektromobil rumunského výrobce vypadat. Snímky z patentového úřadu podobu konceptu až na drobné odlišnosti v zásadě potvrdil.

Základní tvar karoserie zůstává, nechybějí ani některé designové motivy z konceptu. Zajímavá je grafika zadních světlometů, která se má stát poznávacím znamením nových modelů Dacia. Podle magazínu autoevolution.com má jít o základ v čínském elektromobilu Renault City K-ZE, což potvrzují špionské snímky a nápis na zamaskovaném prototypu na bočních plastových lištách.

Vzhledem k tomu, že jde o model budgetové značky, kde se velmi hledí na ekonomiku, je zde patrná také snaha o finanční úsporu. Ta se projevuje například na jednom stěrači a jednom ostřikovači čelního skla.

Podobu interiéru neznáme, ale na špionážních fotkách se zdá, že se od současných modelů Dacia příliš lišit nebude. Palubní deska i volant by měly mít známé tvary a i multimediální systém vypadá povědomě.

O pohonu se zatím jen spekuluje. Pokud by si vzala Dacia Spring základ opravdu čtyřmístného čínského crossoveru Renault City K-ZE, poháněl by ho elektromotor s výkonem 33 kW a točivým momentem 125 Nm. Elektrickou energii by pak čerpal z Li-ion baterií o kapacitě 26,8 kWh. Z pohledu dynamiky by měla být elektrická Dacia schopna zrychlit z 0 na 60 km/h za 7 sekund a vyvinout maximální rychlost lehce přes 100 km/h. Dojezd by měl činit přibližně 200 km (WLTP). Podle některých spekulací by neměla chybět možnost rychlodobíjení, kdy by se baterie měla na 80 % své kapacity nabít za 50 minut.

Elektromobil Dacia Spring by měl být oficiálně představen ještě letos a prodávat se začne v roce 2021. Cena by měla být na úrovni 10 tisíc eur, cože je jen něco málo přes čtvrt milionu korun. Magazín autoevolution.com ale mluví o ceně 9 tisíc eur v Rumunsku a dokonce jen 6 tisíc eur v Německu.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *