dalnice

Navrhuje na dálnicích 60 km/h. Chce tím lidi otrávit a doufá, že přesednou do hromadné dopravy

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Nau.ch - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 23. 5. 2023


Vyhnat lidi z aut do hromadné dopravy se snaží spousta politik, aktivistů a dalších osob. Jejich praktiky bývají často společné: omezování dopravy. Představit si pod tím můžeme nejen ubývající jízdní pruhy, ale také třeba omezování rychlosti. Ze Švýcarska teď přišla zpráva o tom, že tamější odborník na dopravu chce na dálnicích maximální rychlost 60 km/h, čímž chce lidi otrávit a doufám, že pak přesednou do hromadné dopravy.

Otrávit řidiče, aby se samo rozhodli auto nepoužívat, je ideální. Pomocí podobných restrikcí to nemusí být, zdá se, úplně těžké. Lidé by pak místo toho, aby se rozčilovali v kolonách nebo v pomalu jedoucím štrúdlu aut, měli prý raději nasednout do prostředků hromadné dopravy a ušetřit tak místo na silnici i planetu.

Přečtěte si také:  Italové chtějí zvednout maximální rychlost na dálnicích na 150 km/h

To by mohlo docela dobře jít ve velkých městech, ale už na jejich periferii to fungovat tak úplně dobře nebude. I sem totiž může autobus zajíždět třeba jen párkrát denně a lidé by se tak neměli jak dostat do práce, k lékaři nebo třeba na kroužek.

Italové chtějí zvednout maximální rychlost na dálnicích na 150 km/h

Aktivisté i někteří politici volají po omezování rychlosti: ve městech na 30 km/h, mimo město na 50 km/h a na dálnici na 110 km/h. To by dnešní dopravu zpomalilo opravdu hodně. Švýcarský profesor Vincent Kaufmann, , který se zabývá na výzkumem sociologie a mobility, přišel s nápadem, že na dálničních úsecích by měla být maximální rychlost jen 60 km/h. Podle něj se tak ideálně využije kapacita infrastruktury. Studie ale mluví o tom, že největší propustnost dálnic je při o něco vyšší rychlosti: 80 km/h.

Přečtěte si také:  Stavba dálnice D6 u Hořesedel začala. Je to další krok ke kompletní dálnici do Karlových Varů

Že jde o dobrý nápad, ukazuje na příkladu: „Při rychlosti 60 km/h by jízda autem na trase Ženeva – Lausanne trvala hodinu a deset minut namísto 45 minut,“ komentuje svůj nápad Kaufmann s tím, že lidi by i kvůli tomu jezdili s auty méně. Zároveň bojuje proti nové výstavbě dálnic a jejich rozšiřování.

Štítky: , ,

17 názorů na “Navrhuje na dálnicích 60 km/h. Chce tím lidi otrávit a doufá, že přesednou do hromadné dopravy”

 1. Boze clanek o nicom, ze jeden poblazneny manik by si pral … uskutecnitelnost ze by to proslo je stejne 0. Dneska uz se pise o kazdym zbleptu jako by se to melo zacit dit.

 2. Lidi kdy už pochopíte že to zajde tak daleko jak to necháte dojít? Tak vyhlásíme lov na Zelené a blbce.. První co by zelo prázdnotou by byl parlament.. :-)

  1. Také by šlo dálnice zrýt a zasít trávu a jezdit zase na koních. Povinné by bylo osvětlení koňů!

 3. Rudolf Lusk

  No podobné páchání dobrá ve jménu jakých si vyšších cílů zavání novou diktaturou, diktaturou dobra.
  Teď ale technická stránka tohoto výkřiku pana profesora a to je to, že tak masivní přesun cestujících na železnici nepojme kapacitně ani poměrně dokonalý systém Švýcarských železnic neboť kapacita vlaku a jejich četnosti má své hranice a to mluvím a dalším větvení dopravy do vše těch cílových vesniček.
  Ale kupředu levá (zelená) zpět ani krok…..

 4. No klidně ale pak můžou počítat že lidé budou jezdit po okrskach a stát nevybírá žádný poplatky za dálnici
  Tady fakt některý huli trávu až moc

 5. Já nevím, myšlení se zřejmě dostalo jen někomu.
  Klidně ať dají v městě 30 , vozím jídlo po Praze, tak ho přivezu za hodinu studené.
  Vždyť zákazník si může koupit mikrovlnku a jídlo si ohřát.
  Na dálnicích ať dají jenom 10km/h :D

  1. jojo, proc by lidi varili doma, lepsi to vozit pres pul mesta a smrdet zbytku obyvatel pod nos. lidi jezdi kvuli totalnim picovinam. 30% provozu v některých castech mesta jsou auta hledajici parkovani… ktery nemuzou najit, protoze je vic aut nez mist. a ted uz se jezdi i kvůli nakupum a zradlu.

 6. Takže budu do práce místo hodiny jezdit hodinu a půl? Bezvadný . Se zase chtěl ten chudáček zviditelnit , že tam plácá takový kraviny. To už fakt není možný to tak sedí za 🤔 kukoty

 7. Levicový žid Kaufmann vždy ví lépe než my, jak máme správně žít.

  Kde bychom byli bez židokomunistů, že?

  1. Tohle začíná bejt bohužel úplně normální.
   Co bude asi následovat?
   Bláznivý,rádoby zelený,nebo jejich odnože chtějí auta atd na elektřinu, ale nikdo se vůbec nepozastavuje nad tím, jak se vyrábí.
   Blbky v,,němcích ,,zrušili jaderný elektrárny,no a budou pálit uhlí z POLSKA.
   Nehledě na to , že nás využívají roky,z našich zdrojů, které se jen za pár kaček prodávají na burze.

 8. Toho aktivistu a jim podobné bych nechal vše dělat rukama bez ničeho a chodit všude pěšky a všechny potraviny ať si vypestuji rukama bez nářadí ať poznají co každou lidem

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *