jizdni_kolo-cyklista-rekola

Návrh na povinný 1,5metrový rozestup mezi cyklisty a řidiči senát vrátil poslancům. Nelíbí se jim vysoké tresty

Autor: Anina Russová - Zdroj: Senát ČR - Foto: Škoda - 10. 6. 2021


Jen před několika málo týdny prošel Poslaneckou sněmovnou návrh Petra Dolínka (ČSSD), týkající se povinného bezpečného rozestupu , kdy řidiči předjíždějí cyklisty. Dolínek jej v novele formuloval jako minimálně 1,5metrový, což vyvolalo řadu vášnivých diskuzí a debat. Velká očekávání panovala také ohledně schvalování této novely Senátem. To probíhalo dnes a jeho výsledkem je vrácení novely zpět do sněmovny. Ne však z důvodu, aby byl změněn onen povinný rozestup, ale aby poslanci zmírnili sankce za jeho nedodržení.

Nelíbil se jim totiž poslanecký návrh na pokutu 10 000 Kč, sedm trestných bodů a dokonce také až půlroční zákaz řízení. Nutno říct, že tak přísný postih v Česku nebývá obvyklý, používán je jen o velmi vážných porušení zákona, například při jízdě pod vlivem alkoholu nebo drog.

Poslanec Dolínek nám vysvětlil, jak to bude s dokazováním bezpečného 1,5metrového rozestupu od cyklistů. Žádné fakticky nebude

Pirátský senátor Ladislav Kos proto navrhl, aby řidiči za nedodržení bezpečného rozestupu, a v případě, že cyklistu nijak neohrozí, dostali pokutu maximálně 2000 Kč. V Senátu byl tento návrh úspěšný, a proto byl předložen sněmovně, která o něm bude znovu jednat a následně hlasovat.

Senát nijak neřešil fakt, že nikdo není schopen říct, jak bude případný rozestup mezi řidiči a cyklisty měřen. Zatímco poslanec Dolínek, tedy autor novely, tvrdí, že žádné měření není potřeba, policisté to vidí jinak, což nám potvrdili pro nedávný článek, který se jejich pohledu na věc věnoval. Ani oni totiž zatím neví, jak by měly hlídky rozestupy měřit, ostatně, v tuto chvíli nejde nijak konkrétně měřit ani rozestupy mezi vozidly.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru