výfukové spaliny

Máte pocit, že naši zákonodárci občas vymýšlí absolutní nesmysly a hlouposti? Vypadá to, že v Anglii jsou na tom mnohem hůř. Tamní společnost s názvem ‚Bright Blue‘, která samu sebe označuje jako nátlakovou skupinu pro liberální konzervatismus (ne, nevíme, co si pod tím představit), přišla s doslova neuvěřitelným nápadem, který má překvapivě zastání také u některých zákonodárců. Informaci přinesl britský Auto Express.

Podle Bright Blue by bylo dobré, aby řidiči, kteří nechají zbytečně své motory běžet na volnoběh, byli natočeni veřejností. Ten, kdo pak takové video poskytne jako první úřadům, dostane 25 % z pokuty, která bude natočenému řidiči vyměřena.

Také vám tohle práskačství něco připomíná? A my mysleli, že taková doba je dávno za námi…

Ve velké Británii chtějí razantně zakročit proti příliš hlasitým autům

Bright Blue se prý inspirovali v New Yorku, kde je dnes pro autobusy a nákladní auta zakázáno nechávat zbytečně běžet motor déle než tři minuty. V okolí škol dokonce jen jednu minutu. Za porušení tam hrozí pokuty. Nemyslete si, že jde o případy, kdy auta stojí v kolonách. Jde o ty momenty, kdy třeba zastaví na parkovišti nebo u krajnice a řidiči vyřizují telefonní hovor nebo hledají správnou cestu. V takových chvílích je prý zbytečné, aby motor běžel. Co naplat, že venku může být 10 stupňů Celsia pod nulou nebo naopak 40 nad nulou…

Bright Blue požadují, aby byl ve Velké Británii takový zákon zaveden a zákaz rozšířen i na osobní auta. Ohánějí se tím, že jim jde o zlepšení ovzduší. Tento proces udávání by měl být jako první spuštěn v místech, kde bude brzy zavedena politika čistého ovzduší.

To se jako první dotkne Londýna, který chce emisní limity tvrdě snížit už od začátku příštího roku. Následovat bude Birmigham. Nejprve by to mělo být zavedeno v zónách, kde je povolena maximální povolená rychlost 30 mil za hodinu, tedy 48 km/h. Mimochodem, součástí tohoto nápadu je i návrh na snížení této rychlosti na 20 mil za hodinu, tedy 32 km/h.

Zní to jako nápad jedné bláznivé firmy, ale problém je, že britští zákonodárci se na to netváří jako na hloupost. Už před pár měsíci se totiž tamní ministerstvo dopravy vyjádřilo, že by něco takového chtělo zavést. Protože se ale ve Velké Británii neustále řeší brexit, bylo to odloženo. Ovšem, pokud bude organizace Bright Blue dostatečně otravná, hlasitá a navíc na sebe nabalí společnost, které se nápad s udáváním a lehkého výdělku líbí, je možné, že se nejen Londýňané této blbosti brzy dočkají.