Čas od času se automobilky potýkají s technickými problémy svých modelů. K jejich vyřešení slouží mimo jiné i svolávací akce. Ovšem ani jejich vyhlášení občas značku neochrání před případnou pokutou od úřadů. A přesně to se stalo automobilce Hyundai.

Celý příběh s pohádkovou odměnou na konci začal už v roce 2016, kdy jeden z tehdejších inženýrů značky Kim Gwang-ho upozornil americký úřad pro bezpečnost v dopravě (NHTSA) na to, že Hyundai montuje do aut motory, které jsou náchylné k zadření a přílišnému opotřebení, a ačkoliv o tom ví, nijak to neřeší. Šlo o dvoulitrové a 2,4litrové motory pro americké verze modelů Sonata a Santa Fe. Ačkoliv automobilka kvůli tomu nakonec vyhlásila svolávací akci, od úřadu se dočkala pokuty ve výši 81 milionů dolarů.

Po zaplacení této částky z ní úřad vyplatil asi 30 %, tedy zhruba 24 milionů dolarů právě inženýrovi, který na problémy automobilky upozornil. NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) k případu řekl: „Toto ocenění je maximální procento povolené zákonem. Informátoři v těchto případech hrají velmi důležitou roli, když nám předávají zprávy o vážných bezpečnostních problémech, o kterých bychom jinak nevěděli.“

Přečtěte si také:  Hyundai svolává do servisů starší Tucsony. Můžou začít hořet, zatím jde ale jen o prevenci

Ocenění pro Kima je dosud největší, které kdy informátor získal. Zákon, který takové odměny umožňuje, je v platnosti od roku 2015. Ještě dodáme, že Kim v současné době pro Hyundai už nepracuje.

3 komentáře

  1. Tady je důkaz, že se bonzáctví vyplácí. Ale ne vždy, naši Piráti na to dojeli. Dobře jim tak. Nic lepšího se jim nemohlo stát.

Přidat komentář