rm-sothebys-porsche-356-limuzina-taj-ma-garaj-prodej- (1)

Prodloužené limuzíny bývaly velmi oblíbené hlavně za oceánem. Stavěly se nejčastěji z luxusních sedanů, ale čas od času se objevila i stavba z docela odlišného auta. A jedna taková bude na prodej. Koncem záři si budete moci koupit prodlouženou limuzínu z Porsche 356!

Porsche 356 byl první model, který nesl jméno stuttgartské značky. Šlo o sportovní automobil, jenž byl z výroby nabízen pouze s karoserií dvoudveřového kupé anebo dvoudveřového dvoumístného roadsteru. Automobilka ho vyráběla mezi lety 1949 až 1965.

Auto z fotek, které bude na prodej, bylo prapůvodně jako sériové vyrobeno v roce 1953. O tom, kým, kdy a kde byla provedena přestavba na limuzínu, bohužel nic nevíme. Malou nápovědou by přesto mohla být třeba plaketka na boku „Karosserie Reutter Stuttgart“. A přestavba byla asi provedena ve Francii, čemuž napovídá zase plaketka na zádi „Sonauto“, což byl francouzský dealer automobilů Porsche.

Rolls-Royce Silver Wraith Hooper: “Jsem středem pozornosti kamkoliv přijedu,” říká majitel

Když se na auto podívám, vlastně mě přepadá takový až úchylně příjemný pocit, protože tahle přestavba vážně nevypadá špatně. Baví mě na ní zvláště některé detaily, kterými jsou například mechanické vyklápěcí ukazatele směru na B-sloupku – a to i přesto, že auto má i klasické blinkry s žárovkami – a v interiéru k tomu je stylový ovladač. Je tady i „falešný budík“ s nápisem Porsche v palubní desce v místech, kde jinak bývalo autorádio.

Protože je to limuzína, je prostor mezi „panským kočím“ a „pánem“ rozdělen přepážkou, ve které je namontován teploměr ukazující vnitřní, ale i vnější teplotu. Posádka vzadu má opravdové soukromí, které navíc doplňuje opravdu spousta místa na nohy. Aby se vzadu sedělo pohodlně, mají tu cestující připraveny také stylové podnožky. Vše je čalouněno kvalitní kůží a dalšími materiály v odstínu hnědé.

Při stavbě se myslelo i na dny, kdy je počasí vážně hezké a slunečné – jako v posledních dnech u nás. Nad zadní sedadla byla totiž nainstalována i stahovací střecha – samozřejmě také v hnědé barvě. Dalo by se očekávat, že pochází z klasického Volkswagenu Brouk.

rm-sothebys-porsche-356-limuzina-taj-ma-garaj-prodej- (7)

Protože jde o Porsche 356, které mělo pohon zadních kol i motor vzadu, zůstalo to tak i v případě této limuzíny. V přední části je tak nákladový prostor, jeden ze tří. Další je za zadními sedadly a ten poslední je zvenku na držáku na víku motoru.

Přečtěte si také:  Svezli jsme se s upraveným Porsche 911 GT3 RS na okruhu Salzburgring. Je to auto jako z jiného vesmíru

Auto pochází ze sbírky Taj Ma Garaj, která se nachází v Daytonu v Ohiu, a vlastnil ji John Dixon. Jeho rodina se ale rozhodla sbírku rozprodat a do aukce tak půjde dokonce několik stovek exkluzivních automobilů – hlavně klasických Porsche a Volkswagenů. Aukce se uskuteční 28. září 2019 a pořádat ji bude RM Sotheby’s.

Tato limuzína je tedy pouze jedním z mnoha automobilů, ale většina z nich se bude prodávat tzv. bez rezervy, což znamená, že nový majitel ho získá za jakoukoliv vydraženou cenu. Aukční dům očekává, že konečná částka za tuto limuzínu Porsche 356 by se mohla pohybovat mezi 150 a 250 tisíci dolary, což je v přepočtu přibližně 3,4 – 5,6 milionů korun. Další informace o autě najdete ZDE.