ambulance-volkswagen_transporter-modry_majak

Modrý maják stojí pár korun, stejně, jako pokuta za jízdu s ním. Policie za to ale může zabavit techničák

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Pavel Srp - 15. 11. 2021


Na internetu se dnes dá koupit prakticky cokoliv. I na auta. Jednou z věcí, která se třeba i za pár stokorun dá pořídit, je modrý maják. Co ale může být vtipné na nějakém soukromém pozemku, je na pozemních komunikacích nezákonné. Pokuty ale nejsou nikterak vysoké.

Modré majáky nejsou pro každého

Všichni víme, že ve chvíli, kdy se za námi objeví auto s modrým, nebo červenomodrým majákem, musíme mu jako řidiči umožnit průjezd. Dle policie to znamená: „Uhnout se co nejblíže k pravému okraji komunikace. Jde-li o víceproudou komunikaci v jednom směru jízdy, na které je momentálně kolona, musí řidiči vozidlům integrovaného záchranného systému udělat místo k průjezdu tím způsobem, že auta v levém jízdním pruhu uhnou doleva, v ostatních jízdních pruzích uhnou doprava.“

Čas od času ale někteří řidiči dostanou skvělý nápad si modrý maják pořídit a projet s ním městem. Měli by si ale uvědomit, že je to nezákonné. Pokud policisté na podobného výtečníka narazí, mohou mu maják v prvé řadě zabavit. Pokud má maják auto přidělaný na pevno, může řidiči zabavit techničák. A ne, pro jízdu s modrým majákem neexistuje vůbec žádná výjimka, ani ohrožení nejbližších. Vždy je nutné volat na pomoc reálné složky IZS.

Oranžové majáky na autě neznamenají přednost v jízdě. Jejich řidiči přesto některé dopravní předpisy porušovat mohou

Krom toho se řidič za tento přestupek může připravit na pokutu, ale zatím nijak nízkou. Na místě se bude pohybovat do 2000 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč. Ovšem policisté upozorňují, že v tuto chvíli se pracuje na tom, aby byl postih za tento prohřešek mnohonásobně vyšší.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru