Martin_Kupka-ministr_dopravy

Ministr dopravy představí změny v zákoně o silničním provozu. Půjde o možnost řídit 17letým či upravený bodový systém

Od Radim Plachý | Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy ČR - Tisková zpráva - 13. 7. 2022


Ministr dopravy Martin Kupka představí v pondělí 18. července 2022 návrh novely zákona o silničním provozu. Její součástí je možnost řízení od 17 let pod dohledem mentora, řidičský průkaz na zkoušku pro začínající řidiče nebo přehlednější úprava sazeb bodů podle závažnosti spáchaného přestupku. Prezentace se zúčastní také vedoucí BESIPu Tomáš Neřold.

Cílem navrhovaných změn je efektivnější postih nejnebezpečnějších přestupků, zvýšení bezpečnosti silničního provozu a snížení postihu u banálních přestupků. O úpravě bodového systému mluvil už i předchozí ministr dopravy Dan Ťok, ale současný ministr dopravy Martin Kupka jej chtěl po svém nástupu v loňském roce ještě zpřesnit.

Možnost řídit vozidlo pod dohledem mentora od 17 let má přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Smyslem je získávání řidičských dovedností, a právě přítomnost mentora-zkušeného řidiče může pomoci osvojit si správné návyky za volantem. V případě řidičského průkazu na zkoušku, o kterém se také mluví již dlouho, jde o preventivní opatření pro začínající řidiče. Bude mít jak praktickou, tak i psychologickou část.