řidičský průkaz

Z programového prohlášení teoreticky vznikající koaliční vlády hnutí ANO a ČSSD vyplývá, že se nejspíše už během příštího roku dočkáme nejen změny bodového systému, který by měl zpřísnit, ale hlavně pro mladé a začínající řidiče nepříjemnosti jménem řidičák na zkoušku.

O jeho zavedení už se před pár lety ministerstvo dopravy snažilo, ale z mnoha důvodů tehdy neuspělo. Jedním z důvodů byl také fakt, že takový řidičák by byl prakticky proti Ústavě ČR, protože by řidiče posuzoval podle věku, a ne podle toho, jaký přestupek způsobili. A každý má za totožný přestupek také dostat totožný trest.

To ovšem nemění nic na tom, že koalice chce tuto novinku prosadit za každou cenu. Jen ještě není úplně jasné, jak to bude fungovat. Mluví se o tom, že by mladí řidiči měli mít po dobu dvou let snížené bodové konto jen na 6 bodů. V tu chvíli by jim stačilo spáchat jeden vážný dopravní přestupek, jakým je třeba předjíždění na zákazu, a byli by bez řidičáku. Druhou variantou je možnost nové řidiče pokutovat za přestupky dvojnásobným počtem bodů. Pak by k vybodování a ztrátě řidičáku stačilo například dvakrát překročit rychlost v obci o 20 a více kilometrů.

Neříkáme, že s mladými za volantem není nutné něco udělat, ostatně jsou to právě řidiči do 24 let, kteří jen v loňském roce podle statistik zavinili při nehodách smrt 74 lidí, ale nepřijde nám toto zpracování moc logické. Ano, bude nad nimi viset bič v podobě rychlé ztráty nově získaného řidičského oprávnění, ale otázkou je, jestli to nebude mít opačný efekt. Mladí pak mohou mít strach, byť jen trošku přidat, projíždět křižovatky plynule a nebát se dopravy. A v tu chvíli mohou být nebezpečnější, než si ministerstvo možná myslí. Nicméně jde jen o návrh. Koalice stále ještě nevznikla, a kromě nového zákona pak bude muset hledat i nového ministra dopravy, protože s Danem Ťokem, tedy stávajícím ministrem, se nepočítá.

Přidat komentář