diesel-adblue

Ministr dopravy Havlíček svolává AdBlue tým. Chce řešit nedostatek AdBlue

Autor: Anina Russová - Zdroj: Karel Havlíček, Ministerstvo dopravy - Foto: Pavel Srp - 21. 10. 2021


Posledních několik měsíců je pro motoristy, ale i automobilky, a všechny, kteří jsou nějak navázáni na automobilový průmysl, taková noční můra. Když už nestojí výroba kvůli koronaviru, tak stojí kvůli nedostatku čipů. A když už je auto vyrobeno, tak znovu kvůli čipům stojí zaparkované na nějaké odstavné ploše. Přidejme k tomu dlouhé měsíce zavřené showroomy, zákaz cestování do servisu mimo okres a je jasné, že automobilový svět visí nad propastí.

Přečtěte si také:  Naftové motory se v Evropě možná zastaví. Začíná být nedostatek AdBlue

A k té ho ještě o kousek blíž přidává nový problém, kterým je nedostatek močoviny známé jako AdBlue. Systém AdBlue je vlastně jednou z cest, jak snižovat emise dieselových motorů. Přišel s normou Euro 6, což znamená, že řidiči už si na něj zvykli. Zvykli si také, že jakmile se auto přihlásí o doplnění močoviny, stačí zastavit na některé z čerpacích stanic, koupit za pár korun láhev s tekutinou a tu do auta dolít. Nic složitého ani nákladného.

To se ale mění. Ne snad, že by doplnění bylo nějak náročnější, problém je v tom, že AdBlue se už prakticky nedá koupit. Ani na čerpacích stanicích, ani na internetu a ani u obvyklých dodavatelů. Někteří na svých eshopech hlásí, že je vyprodáno, že sklad bude brzy doplněn. Ovšem ceny jsou v některých případech v řádu několika tisíců. Problém ale je, že bez močoviny auto, které ji pro svůj provoz vyžaduje, prostě nejede.

Přečtěte si také:  Hyundai chce nedostatek čipů vyřešit po svém. Bude si je vyrábět

A to už je velký problém. Jak moc velký ukazuje také nedávný tweet stále ještě ministra dopravy Karla Havlíčka. Ten na svém twitteru napsal: „Problém s nedostatkem kapaliny AdBlue v Evropě není možné podcenit. Chceme se vyvarovat problémů u našich motoristů, dopravců a v průmyslu. Na nic proto nečekáme, vytvořili jsme mimořádný AdBlue tým a na dnešní odpoledne jsem svolal jeho jednání za účasti MD, MPO, SSHR a ČESMAD.“

Je ovšem otázkou, k čemu vytvoření tohoto týmu fakticky bude. Močovina prostě není, což je problém, který ale nevyřeší ani super tým kolem ministra. Přesto budeme doufat, že je to jen dočasné.

Štítky: , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *