Řidičák na zkoušku bude doplněn o další vzdělávání, vyplynulo to z workshopu k bodovému systému, který se konal před pár dny na ministerstvu dopravy.

Zástupci ministerstva představili zástupcům veřejnosti, poslancům i médiím nejpodstatnější chystané změny i konkrétní životní situace, na kterých demonstrovalo úpravy oproti stávající legislativě. Návrh zákona je momentálně v mezirezortním připomínkovém řízení, kde k němu své názory vyslovila odborná veřejnost.
 
Nový bodový systému musí vyloučit piráty silnic. S veřejností jsme si vyjasnili, jak se změní sankce, aby systém působil preventivně, aby rodiče připoutali svoje děti, za jízdy se netelefonovalo a nepsaly SMS. Máme připomínkové řízení, které probíhá, a já chci, aby návrh zákona šel na vládu v co nejkratší době,“ uvedl po konaném semináři ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Novela upravující bodový systém je v připomínkovém řízení. Co nás čeká?

Návrh zákona díky tomu ještě dozná změn, obdržených připomínek je na dvě stě. Mezi ty nejčastěji skloňované na semináři patřil i takzvaný „řidičák na zkoušku“, tedy snížení hranice pro vybodování u řidičů, kteří mají řidičský průkaz čerstvě. Ministerstvo zváží možnost, zda pro ty mladé řidiče, kteří již nějaký přestupek udělali, nezavede nějaké další vzdělávací aktivity, aby se s nimi pracovalo dříve, než přijdou o řidičské oprávnění.


 
Chystaná novela má za cíl především zjednodušit celý bodový systém například prostřednictvím zavedení pouze tří pásem bodů (0, 4 a 6 bodů) a zvlášť represivní má být vůči pirátům silnic, tedy chystá přitvrzení trestů za alkohol při řízení, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz, porušování rychlostních limitů o 40 km/h a více nebo za odmítnutí zkoušky na alkohol či drogy.