Už několik měsíců se mluví o tom, že se bude měnit systém bodového systému řidičů, ovšem doposud bylo vše jen o spekulacích. Před několika málo hodinami se však ministerstvo dopravy konečně vyjádřilo a my tak víme, co nás čeká a nemine.

O tom, jestli bodový systém funguje nebo ne, můžeme vést dlouhé diskuze. Někteří tvrdí, že je likvidační a nepropracovaný, jiní zase, že se notoričtí piráti silnic uklidnili a systém tedy funguje.

Jeho současná podoba byla zavedena v roce 2006 a od té doby hodně řidičům otrnulo. Nemají z něj takový strach, jaký měli a podle mého přestupky páchají dál. Zákonodárci si myslí, že když bodový systém zpřísní, situace na našich silnicích se uklidní, ale myslím si, že je to absolutní hloupost. Strach z nějakého bodu nezabrání některým v tom, aby za volantem telefonovali nebo překračovali rychlost. To by se na silnicích musela začít objevovat policie, ovšem ne jen proto, aby řidiče trestala, ale čistě jen proto, aby byla vidět a fungovala také jako prevence. Ale schválně, kdy jste naposledy na silnici nebo na dálnicích potkali nějakou hlídku? Je mnohem jednodušší postrašit řidiče bodovým systémem a vyššími pokutami, což se v těchto dnech děje. 

A jaké jsou tedy změny? Ministerstvo dopravy chce, aby byl systém přehlednější a jednodušší. Zavádí tedy pouze dvě bodové sazby – 4 a 6 bodů. Tedy “dvakrát a dost” či “třikrát a dost”, podle závažnosti prohřešku. K tomu přidává také vyšší sazby pokut pro vybrané přestupky. V praxi to znamená, že například alkohol za volantem stále nepůjde řešit blokově, ale místo pokuty v rozmezí 2500 – 20 000 Kč a 7 trestných bodů bude provinilci hrozit pokuta v rozmezí 7000 – 25 000 Kč a pouze 6 trestných bodů. Držení telefonu při řízení, což je jeden z nejčastějších přestupků, je v tuto chvíli hodnoceno v rámci blokové pokuty částkou do 1000 Kč. Nově to má být až 2000 Kč. Ve správním řízení je to v současné době hodnoceno částkou v rozmezí 1500-2000 Kč, ovšem nově to bude 4000-10 000 Kč. K tomu se změní i bodová sazba, a to z dvou na čtyři body.

Změny proběhnou i v pokutování překročení rychlosti, a to vcelku radikální. Při překročení rychlosti mimo obec o 50 km/h a více a v obci o 40 km/h a více se můžete ve správním řízení dočkat pokuty ve výši až 25 000 Kč a navíc ještě 6 trestných bodů. Snížení bodového ohodnocení ze 7 na 6, ale zvýšení pokuty až na 25 000 Kč pak bude hodnocený vjezd na železniční přejezd přes jasný zákaz.

Veškeré změny jsou zobrazeny na grafice, kterou připravilo ministerstvo dopravy:

Bodový systém řidičů u nás funguje od roku 2006.Po diskuzi se širokou veřejností chystáme jeho změny.Proč? ✅Aby byl…

Zveřejnil(a) Ministerstvo dopravy dne Sobota 12. ledna 2019