letni-pneumatika

Minimální hloubka vzorku pneumatiky se liší v létě i v zimě

Autor: Pavel Srp - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - 7. 11. 2021


Od 1. listopadu platí povinnost přezout za určitých podmínek na zimní pneumatiky. Pokud tyto podmínky nastanou, musí mít pneumatiky navíc vyšší vzorek než v létě. Víte, co přesně říká zákon? Pojďme se na to společně podívat.

Povinnost použít zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března neplatí absolutně, ale pouze za určitých podmínek. Ty zjednodušeně říkají, že na silnici musí být sníh, led či námraza, anebo se to dá vzhledem k předpovědi počasí očekávat. Více jsme se tomuto tématu věnovali nedávno v samostatném článku:

Doba přezouvání je tu. Povinné zimní pneumatiky od listopadu jsou ale mýtus

Hloubka dezénu se liší pro auta, náklaďáky i motorky

Hloubka vzorku pneumatik se u různých dopravních prostředků liší. Minimální předepsaná hloubka dezénu pro osobní vozidla, dodávky i nákladní vozy se neliší, je to 1,6 mm. Jiné je to ovšem pro skútry a motocykly do 50 cm³, protože vzorek musí mít alespoň jeden milimetr.

Taková hloubka vzorku platí pro všechny pneumatiky bez výjimky, tedy pro letní, ale i zimní v případě, kdy nejsou povinné. Pokud však povinné jsou (určí je počasí nebo dopravní značka), pak je situace jiná. Tehdy se hloubka vzorku pro osobní i nákladní vozy liší. Zatímco automobily do 3,5 tuny musejí mít minimální vzorek 4,0 mm a použít zimní pneumatiky na všechna kola, automobily nad 3,5 tuny musejí mít vzorek hluboký alespoň 6,0 mm. Zimní pneu jsou u vozidel nad 3,5 tuny povinné pouze na hnané nápravy.

Podobná je situace i u čím dál oblíbenějších celoročních pneumatik, které musejí mít vzorek hluboký v létě alespoň 1,6 mm. V zimě je pak situace v podmínkách, kdy zákon přikazuje použít zimní pneu, stejná jako u těch zimních, tedy hloubka vzorku musí být 4,0 mm. Zároveň ale na celoročních pneumatikách musí být alespoň symbol „M+S“, lépe pak symbol sněhové vločky (TMPS = Three Peak Mountain Snowflake).

Jak se hloubka vzorku měří?

Nevíte, jak správně hloubku vzorku pneumatiky změřit? Není to složité. Existují speciální měřiče (mechanické i digitální), které hloubku vzorku ukáží. Stačí umístit měřící hrot do vzorku a změřit jeho hloubku oproti běhounu pneumatiky. Například nejnovější škodovky mají měřič vzorku pneumatiky schovaný přímo v integrované škrabce na led.

Pomohou ale také speciální můstky (tzv. indikátory opotřebení), které každá pneumatika ve vzorku obsahuje, a která splyne s běhounem ve chvíli, kdy je vzorek pneumatiky na zákonem požadovaném minimu – tedy 1,6 mm u letních pneumatik, respektive 4,0 mm u těch zimních.

Proč je vzorek tak důležitý?

Oddělené drážky a žebra na běhounu pneumatiky, které právě onen vzorek tvoří, jsou zásadní pro trakci i ovladatelnost auta. Čím jsou výraznější a hlubší, tím lépe budou pneumatiky držet auto na vozovce. A to je důležité zejména při řízení na zasněžené silnici, ale i na mokré silnici či v hustém dešti, kdy by neměla voda kam utíkat a auto by se mohlo stát neovladatelným = mohl by vzniknout i tzv. aquaplaning.

Důležité je i stáří pneumatik

Chování auta ovlivňuje i stáří pneumatik. Čím jsou pneumatiky starší, tím jsou tvrdší a nepřizpůsobí se tolik vozovce. Se vzrůstajícím stářím se významně snižuje trakce, a to bez ohledu na hloubku dezénu pneumatiky.

Obecně je průměrná životnost pneumatik pět let: pak je lze doporučit k používání jen s bezpečnostními omezeními. Právě proto by neměly být letní pneumatiky nikdy starší než šest let. Mnohem lepší je vyměnit pneumatiky dříve.

Pneumatiky také stárnou. Vadí jim to? A jak zjistit jejich stáří?

Za špatné pneumatiky hrozí postih

Za sjeté pneumatiky hrozí postih, a to jak přímo od policie, tak i nepřímo třeba při dopravní nehodě od pojišťovny. ta by totiž mohla buď krátit anebo dokonce zcela zamítnout plnění škodní události.

Pokud nedostatečnou hloubku vzorku pneumatik zjistí na silnici policie, může řidiči uložit v blokovém řízení pokutu do 2000 Kč. Pokud by však mohlo další jízdou na nevyhovujících pneumatikách dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, může policista zakázat řidiči další jízdu. Pak řešení přestupku předává do správního řízení, kde může řidič dostat pokutu až 10 000 Kč a zákaz řízení až na jeden rok.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , ,

2 názory na “Minimální hloubka vzorku pneumatiky se liší v létě i v zimě”

  1. Pokud budu „dojíždět „zimní pneumatiky v létě, jakou minimální hloubku dezénu musí mít tato zimní pneumatika, aby vyhovovala v provozu na silnicích???

  2. Když mě vojáci učili bránit se na břehu Rýna, tak se u venku uložených aut kola pootáčela o 90° každého čtvrt roku a po 4 letech se pneu nahradily novými a demontované se prodaly do civilu. Tož tak.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru