Vždy jednou za půl roku zveřejní ministerstvo dopravy statistiku bodovaných přestupků. A každoročně se ukazuje prakticky to stejné. Na prvních místech se pokaždé střídají ty stejné přestupky, které ale na silnicích vedou k těm nejhorším nehodám. Vždy jde o překračování maximální povolené rychlosti, ale i o používání mobilu za volantem. V prvním pololetí letošního roku tomu nebylo jinak.
Nejvíce přestupků bylo na Moravě
Jakkoliv je největším krajem v Česku ten Středočeský, nejvíce bodovaných dopravních přestupků policisté za první pololetí letošního roku řešili v Moravskoslezském kraji. Dle statistiky ministerstva dopravy šlo o 25 588 přestupků, přičemž nejvíce z toho bylo těch za dva body, kterých bylo 16 631. Nejpřísněji hodnocených přestupků, které jsou za sedm trestných bodů pak bylo 1130.
Ovšem i ve zmíněném Středočeském kraji se řidiči rozhodně činili, když zde policisté a úřady řešili 23 973 bodovaných přestupků. I v tomto případě bylo nejvíce těch, za které jsou dva body. Konkrétně šlo o 13 759 přestupků. Těch sedmibodových bylo 1536.
V Praze bylo za první pololetí řešeno celkem 17 923 bodovaných přestupků, a i v tomto případě bylo nejvíce (10 286) dvoubodových. Sedmibodových bylo 730.
Rychlost a zase ta rychlost
Ministerstvo dopravy kromě výše zmíněných dat také zveřejnilo detaily toho, jakých bodovaných přestupků se řidiči dopouští nejčastěji. Na prvním místě je překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o méně než 20 km/h, ale zároveň více než 5 km/h. Takových řidičů bylo za první pololetí 62 027, což znamená průměrně 341 přestupků denně. Na druhém místě se v 35 229 případech objevilo používání mobilu za volantem. Takových řidičů se každý den průměrně našlo 194. Třetí příčku ne moc veselého seznamu zaujalo nepoužívání bezpečnostního pásu, kdy takových řidičů bylo 32 894.
Další dvě příčky patří znovu rychlosti. V 19 040 případech šlo o překročení maximální povolené rychlosti v obci o 20 km/h a více, a v 14 147 případech o překročení rychlosti o méně než 30 km/h, ale více než 10 km/h.
Mezi top 10 nejčastějších přestupků ohodnocených body se dostalo i špatné parkování. Konkrétně pak to, kdy řidiči neoprávněně parkují na místech určených pro invalidy, což se za prvním pololetí stalo v 4 431 případech. V tomto čísle jsou ale i ti, kteří průkaz ZTP používají neoprávněně, jako například nedávno žena z Prahy.