mereni-rychlosti-policie-radar-2

Za jaké překročení rychlosti vám seberou řidičák? Stačí menší, než byste čekali

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Policie ČR - 3. 3. 2022


Sáhněte si do svědomí: Jak často porušujete maximální povolenou rychlost? Nemusí to nutně být v obci, ale třeba i na okresce, když předjíždíte jiné auto. Nebo na dálnici. I u předjíždění totiž musíte maximální povolenou rychlost dodržovat, pokud by na místě stáli policisté s radarem, pokutě se nevyhnete. Fungovat v tu chvíli nebude ani omluva v podobě snahy o co nejbezpečnější předjetí. Pokud překročení rychlosti dosáhne zákonem stanovené úrovně, může se řidič rozloučit se svým řidičákem. Někdy na pár měsíců, jindy i na rok.

Kdy přijdu o řidičák?

Zákon o provozu na pozemních komunikacích poměrně jasně říká, kdy si řidič může být celkem jistý, že za překročení rychlosti přijde o řidičák. První situace nastane, když řidič překročí rychlost o 20 km/h a více v obci a o 30 km/h a více mimo obec. V tomto případě je dle zákona zákaz činnosti na dobu od jednoho do šesti měsíců. Nicméně jen v případě, kdy řidič tento přestupek spáchal dvakrát či vícekrát během 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců.

Přečtěte si také:  Praha je prošpikována kamerami. Některé jen sbírají data, jiné měří rychlost nebo hlídají průjezd na červenou. Víme, kde si na ně dát pozor

Je to ale ještě jedna část zákona, která na žádné opakování přestupku během 12 měsíců nehraje. Ve chvíli, kdy řidič překročí rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více, může si být jistý, že o řidičák přijde vždy. A to na dobu od šesti do 12 měsíců.

Možnost řídit od 17 let, řidičák na zkoušku a přehlednější bodový systém. Novinky v silničních pravidlech míří k připomínkám

Ještě pro úplnost dodáme, že v prvním případě je pokuta do 2500 na místě, do 5000 Kč ve správním řízení, a tři trestné body k tomu. Ve druhém pokutu uděluje výhradně správní úřad a to až 10 000 Kč. Bodů je v tomto případě pět. Během následujících let by ale měla začít platit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, a tedy i bodového systému. Postihy za překročení rychlosti by se měly měnit, respektive výrazněji zpřísnit. O tom ale budeme včas informovat.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek