1966-volkswagen-beetle-annie-renovace- (35)

Američanka Kathleen Brooks si v roce 1966 koupila Volkswagen Brouk a pak s ním celý život jezdila. S autem tak najezdila těžko uvěřitelných 350 tisíc mil, tedy přibližně 560 tisíc kilometrů. Toho si všimlo americké zastoupení VW a auto se rozhodlo majitelce zrenovovat.

„Annie“, jak Kathleen Brooks svému autu přezdívá, tak dostalo nový život. Americké zastoupení značky Volkswagen se rozhodlo auto na své náklady kompletně zrenovovat. Vybralo si k tomu navíc místo, které je s americkými brouky spjaté nejvíce – továrnu ve městě Puebla v Mexiku. Tady totiž brouky pro americký trh vyráběli a odtud v roce 2003 vůbec poslední klasický brouk vyjel.

Kathleen navíc celý život věnovala ostatním lidem, pracovala s onkologickými pacienty, zejména se ženami po rakovině prsu, s níž se ona sama musela poprat třikrát. Vždy při ní stálo její auto, její brouk, kterému se věnovala. Dávala mu náležitou péči a auto stále jezdilo, jakkoliv to po 51 letech už nebylo úplně ono. Tu a tam se objevila rez, tu vůle v řízení i nápravách, onde problémy s elektrikou a elektronikou. 

Do renovace auto putovalo už v loňském roce, celkem nakonec zabrala dlouhých 11 měsíců poctivé práce 60 mechaniků. Nejvíce práce zabrala karosařina, protože rez, ačkoliv na první pohled nebyla nijak velká, zasáhla celé auto. Zrezlé byly podlahy, ale i nápravy.

Volkswagen říká, že zcela vyměněno bylo 40 % dílů a dalších 357 jednotlivých kusů bylo pečlivě zrenovováno – a to včetně samolepek na karoserii a na oknech, které Kathleen na autě sbírala po celou dobu vlastnictví. Některé díly byly navíc vyměněny za lepší. Auto dostalo například kotoučové brzdy z posledních modelů, ale také rádio s Bluetooth.

Původní lak už byl vyšisovaný, navíc po všech karosářských opravách bylo třeba stejně auto zcela nalakovat. Nešlo se cestou žádných experimentů, na auto putovala původní červená barva.

Manažer celého projektu Augusto Zamudio říká, že cílem bylo zrestaurovat auto do výstavní kvality v muzeu. To se také stalo, ale auto zde neskončilo. Putovalo zpět do USA ke své hrdé majitelce, aby s ním mohla dál jezdit.

Přečtěte si také:  Volkswagen představuje podvozek nového elektromobilu ID.4. Je prý vyvážený a současně sportovní

Celkem bylo vyrobeno všech klasických Volkswagenů Brouk 21 529 464 kusů. Aktuálně jezdí po silnicích už třetí generace Volkswagenu Beetle. Kapitola „brouka“ se ale už v příštím roce definitivně uzavře.