Letošní listopad byl na silnicích jedním z nejtragičtějších měsíců tohoto roku. Jen za tento měsíc zemřelo na českých silnicích při dopravních nehodách 45 osob. Ačkoliv mají statistiky nehodovosti klesající tendenci, je to o osm osob víc než tomu bylo v listopadu loňského roku. Tentokrát se navíc na tomto děsivém čísle hodně podíleli chodci, kteří nerespektují povinnost nosit na sobě reflexní prvky.

Jsou to smutná čísla. Nejtragičtějšími dny byly 24. a 30. listopad, kdy při nehodách zemřelo po pěti lidech. Dva lidé zemřeli na Lounsku po střetu osobního a nákladního auta. Po jedné oběti si vyžádaly nehody na Kladensku, Orlickoústecku a na Českobudějovicku. Hodně bohužel dělá i to, jaké je zrovna roční období. Listopad je pro řidiče velmi náročný, protože je dlouho a brzo tma, častěji se objevují první námrazy a mlhy. Někteří si pak toto všechno neuvědomují a nepřizpůsobí svou jízdu stavu vozovky a aktuálnímu počasí.

Velký podíl viny pak na nehodách nesou také chodci. Těm sice zákon ukládá povinnost nosit mimo osvětlené obce reflexní prvky, ti to ale často moc neřeší. Někteří asi mají pocit, že když oni vidí auto, tak přece i řidič musí vidět je. Opak je ale často pravdou. Řidič má pak v případě, kdy u krajnice spatří neoznačeného chodce, jen velmi málo času na to, aby na něj zareagoval. Dokazuje to i fakt, že jen a poslední měsíc zemřelo po střetu s autem v Česku 10 chodců.

A nejde jen o případy, kdy se chodec pohybuje po neosvětlené vozovce. Při dešti, sněžení a nebo v mlze jsou chodci velmi špatně viditelní i ve městech na osvětlených přechodech. Stačí přitom umístit reflexní pásek na jakoukoliv pohybující se část těla. V tu chvíli je takový člověk pro řidiče bezpečněji a lépe viditelný a dotyčný na něj může v čas a bezpečně reagovat.