Letní cestování s sebou stále nese zbytečně častý nešvar hlavně spolujezdkyň. Nohy na palubní desce přitom mohou zabíjet

Autor: Anina Russová - Zdroj: BESIP, Policie ČR - Foto: Pavel Srp - 10. 7. 2021


Už řadu let specialisté na bezpečnost v dopravě, policisté, ale třeba i hasiči upozorňují na to, že dávat za jízdy nohy na palubní desku je nesmírně nebezpečné. Stačí se ale rozhlédnout kolem sebe na silnicích nebo si otevřít sociální sítě a hned je jasné, že tento nešvar je stále v kurzu. Většinou se k němu uchylují ženy, které na místě spolujezdce přeci jen sedí častěji. Jakkoliv jim přece musí být jasné, že takové odložení nohou je může minimálně zmrzačit, stále argumentují tím, že je to pohodlné.

Bezpečnost především

Pohodlí je sice hezké, ale bezpečnost by při cestování v autě měla za každých okolností hrát prim. Bohužel, dle toho, co každý den vidíme kolem sebe, se na bezpečnost u spolujezdkyň nehraje. Dotyčné zapomínají, že v místě, kde mají odložené nohy, je umístěn airbag. A ten, ve chvíli, kdy je aktivován, pošle nohy obrovskou silou proti tělu, především pak hlavě a obličeji. A dopadnout to může třeba takhle nebo takhle

Nejen, že náraz a následná aktivace airbagu přerazí takto odložené nohy, klidně i na několikrát, ale navíc může zapříčinit vážná poranění hlavy, obličeje a v některých případech i trupu. A to i ve chvíli, kdy by samotná nehoda při správném sezení neznamenala žádná zranění. Stojí to za tu chvilku pohodlí? Ostatně, video od BESIPu ukazuje velmi názorně to, co se s nohama a tělem po nárazu a aktivaci airbagu opravdu děje.

Bohužel nejde o přestupek

Policisté, pokud vidí spolujezdce sedět tímto stylem, auto většinou zastaví a snaží se dotyčného upozornit na to, že se zbytečně vystavuje velkému riziku. Bohužel ale dodávají, že fakticky nejde o přestupek. Pokud osoba v autě sedí na sedadle a je připoutána bezpečnostním pásem, zákon neporušuje.

Ladislav Beránek, policejní tiskový mluvčí k tomu tématu před časem řekl: „Dnešní moderní automobily jsou plné různých bezpečnostních prvků a asistentů, které mají za cíl zvýšit bezpečnost posádky nejenom při jízdě, ale i v případě dopravní nehody. I přes bezchybné fungování veškeré techniky, která nás má chránit, může dojít k selhání a vážným následkům. Na vině je však nejčastěji neuvážené chování posádky, v tomto případě spolujezdce.“

https://www.facebook.com/HasiciProNekohoObycejneSlovoProNasRodina/posts/2035939496516689

Nic moc hygienického

Pomineme-li všechna bezpečnostní rizika takového sezení v autě, je tu ještě riziko hygienické. Odložit si nohy na palubní desku je minimálně nehygienické, spíše z mého pohledu až nehezké. Zanechají špinavé nebo jen od kůže mastné otisky, které jdou špatně vyčistit. A k tomu všemu řidiči navíc ubírají na správném výhledu z auta.

Když nohy bolí, je čas zastavit

Při dlouhých cestách a tedy dlouhém sezení mohou nohy snadno začít bolet, někdy dokonce otékat. Ideálním řešením je na chvilku zastavit a projít se. Stačí po parkovišti u čerpací stanice. Nohy potřebují prokrvit, proto se protáhněte, klidně se lehce proběhněte.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru