Test ojetiny Mercedes-Benz CLS 55 AMG (2005)

Kupujete ojetinu? Kvůli stočeným kilometrům ji můžete zbytečně výrazně přeplatit

Autor: Anina Russová - Zdroj: ÚAMK - Foto: Pavel Srp - 15. 12. 2023


Koupit si ojeté auto sice možná na první pohled vypadá jako naprosto jednoduchý úkol, opak je ale pravdou. Vybraný vůz totiž musíte prověřit na dřívější nehody a servisní zásahy, ideálně také zjistit, jestli náhodou není v databázi kradených aut nebo na něm není vedena exekuce. A když už tohle všechno zvládnete, je také nezbytné prověřit, jestli nemá stočené kilometry. Platí totiž, že koupě ojetiny se stočenými kilometry často znamená ji o čtvrtinu přeplatit.

Vzhledem k tomu, že se podíl ojetin s upravenými kilometry na Českém trhu pohybuje zhruba na 40 %, je pravděpodobnost toho, že zrovna vámi vybraný vůz má stočené kilometry poměrně velká. A připočítat k tomu musíme také velmi špatnou transparentnost českého trhu s ojetinami. CarVertical už před časem varoval, že auta se stočenými kilometry se na našem trhu mohou prodávat dokonce až o 24 % dráž, než je jejich reálná hodnota.

„Jednou z příčin je fakt, že Češi výrazně preferují auta s nižším počtem najetých kilometrů, protože očekávají, že tyto vozy budou v lepším stavu a nebudou vyžadovat rozsáhlé opravy. Takže, pokud není cena vozidla, které má najetý vyšší počet kilometrů výrazně nižší, může být vcelku obtížné najít kupce. Proto se nepoctiví prodejci dopouští podvodů se stáčením, čímž uměle navyšují hodnotu vozu ve snaze zajistit si vyšší zisk,“ popsalo ÚAMK.

Podle odborníků platí, že za každých 100 000 stočených kilometrů zaplatí nakonec zákazník asi 50 000 Kč navíc. Nutno ale říct, že vždy záleží také na značce, ale samozřejmě i na modelu auta. Nelegální zvýšení hodnoty auta pomocí stočených kilometrů se třeba u Dacie pohybuje na asi 15 %, ale u Land Roveru na 27 %. U Renaultu mohou zákazníci v případě stočení o 100 000 kilometrů přijít o asi 56 000 Kč. U značky Opel je to 54 000 Kč a u škodovek klidně i 104 000 Kč. Právě proto je stav ujetých kilometrů nezbytné před koupí auta důkladně prověřit. Pomůže k tomu jak CarVertical, tak třeba Cebia. Jde o krok, který stojí pár stokorun, ale v konečném důsledku může ušetřit desetitisíce. Cebia ale před nedávnem spustila program, který nabízí základní prověření vozu dokonce zdarma.

Nutno ale říct, že v tom nejsme sami. Například ve Velké Británii se hodnota vozů stočením kilometrů běžně navyšuje v průměru i o 29 %, stejně tomu je v Itálii. Naopak na Ukrajině jde o 17 % a v Polsku asi 19 %.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru