test-ojetiny-2014-skoda-octavia-combi-rs-20-tdi-135-kw

Koupili jste ojetinu? Pak doufejte, že není kradená, můžete o ni také přijít

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, Cebia, Ministerstvo vnitra - Foto: Lukáš Fabián - 23. 10. 2023


Koupit si ojeté auto vypadá na první pohled jako běžná věc. Vyberete auto dle svých požadavků, spojíte se s prodávajícím, svezete se a když se vám auto líbí, tak si jej koupíte. Jenomže to, co na první pohled vypadá úplně jednoduše, může mít řadu háčků. Dnes se podíváme na ten, kdy se ukáže, že vámi vybrané auto je kradené.

Snažte se tomu vyhnout

Nejdůležitější je si auto před koupí opravdu důkladně prověřit. A je přitom jedno, jestli kupujete vůz z bazaru nebo od soukromníka. Nejde jen o technický stav či předchozí více či méně úspěšně zamaskované nehody, ale právě i o fakt, zda vůz není evidován jako kradený. Prvním vodítkem k tomu, že je vše v pořádku, jsou kompletní a řádně vyplněné doklady od auta. Ve velkém a malém techničáku nesmí nic chybět! To je ale jen začátek. Následovat by měla samotná kontrola původu auta.

Pomůže vám k tomu VIN vozidla, tedy něco, jako jeho rodné číslo. Najdete ho jak v techničáku, tak přímo na některých částech auta, jako je čelní okno nebo v motorovém prostoru. Pamatujte, že čísla se vždy musí shodovat! VIN je dobré zadat do databáze kradených vozidel, kterou najdete zde. Myslete ale na to, že ne každé auto je v ní zaneseno, tedy že ne každé kradené auto je nahlášeno.

Proto je ideální nechat prověření na někom, kdo se tím profesně zabývá. Na trhu existuje řada společností, které vozidlo, byť za malý poplatek, důkladně prověří. Obrátit se můžete třeba na Cebii nebo na carVertical. Těch pár stovek, které za prověření dáte, se může hodně vyplatit. Může se stát, že vám prověření nabídne přímo prodejce auta, to se stává například v bazarech. Takový krok ale nedoporučujeme, nevíte totiž, zda prověření není zfalšované. I to se ale případně dá ověřit přímo u vydavatele certifikátu. Vždy ale doporučujeme spoléhat jen na sebe.


Prověření ojetého auta před koupí

Ověřte si historii vozidla a vyhněte se nákladným problémům. Zadejte číslo VIN a okamžitě získejte přehled o historii auta. Více zde.


Kromě auta je také opravdu nezbytné si důkladně přečíst smlouvu. Ideálně ji nechte připravit právníkem, pokud ji připravuje protistrana, nechte ji u právníka zkontrolovat. Doporučujeme také do smlouvy nechat zanést bod, ve kterém bude uvedeno, že prodejce v případě, že se zjistí, že je auto kradené, vrátí peníze. V takovém případě si prodávající může tento bod podmínit tím, že auto vrátíte. Na to ale pozor. Pokud se ukáže, že je auto kradené, policie ho zabaví.

Češi mají tendenci při nákupu ojetých vozidel riskovat, protože si vybírají raději levnější vozy v autobazarech

Koupil jsem kradené auto

Pokud se ukáže, že jste koupili ojetinu, musíte se připravit na řadu problémů. Pokud není dobře postavená smlouva, přijdete o peníze i o auto. Ovšem jen po dobu tří let od koupě auta. Právě po tuto dobu se může původní, a tedy právoplatný majitel auta o něj přihlásit a prokázat, že došlo ke krádeži. Je to ale složitý proces, který snadno může skončit až u soudu.

Po oněch třech letech od koupě můžete být svým způsobem v klidu. Nicméně i tak se může stát, že se majitel auta ozve s tím, že je auto jeho a bylo mu kradeno. Nárok na vrácení v takovém případě nevzniká, ale věc i tak může ve finále řešit soud.

Prověřujte i exekuce!

Cebia pak upozorňuje, že vůz je také dobré prověřit na to, zda na něm není exekuce. „Pokud vám osoba s nařízenou exekucí prodá vozidlo, může vám jej exekutor zabavit. Bez ohledu na platnou kupní smlouvu i zaplacenou kupní cenu. Proto je velmi důležité exekuce zkontrolovat. Nejjednodušší prevencí je kontrola prodávajícího v Centrální evidenci exekucí vedené Exekutorskou komorou ČR. Do evidence lze nahlížet online a vyhledávat v ní můžete fyzické i právnické osoby,“ radí Cebia.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru