Test Hyundai i30 kombi 1,5i CVVT (2022)

Kombíky mizí z trhu. Tuhle pětici si můžete koupit stále ještě vcelku výhodně

Autor: Radim Plachý - Foto: Pavel Srp - 27. 10. 2023


Automobily typu kombi se dlouhou řadou let těší zasloužené oblibě. Jsou skvělé jako auta pro rodiny s dětmi i pro majitele domácích mazlíčků, které lze snadno a bezpečně přepravovat v prostorném kufru. V kombíku lze snadno dovézt i rozměrnější nábytek a je ideálním vozidlem pro cesty na letní dovolenou. Dopustit na něj nedají ani mnozí řemeslníci, kterým se do úložného prostoru vejde veškeré potřebné vybavení. Je tedy škoda, že právě tyto modely automobilu pomalu z tuzemského trhu mizí.

SUV je v kurzu, mnozí ale preferují kombíky

Poté, co automobilky masově přesměrovaly pozornost na výrobu SUV, začaly vozy typu kombi v nabídce prodejců pomalu, ale jistě ubývat. Moderní sportovní užitková vozidla sice bezesporu mají mnohé klady, mezi něž patří vyvýšený podvozek, lepší jízdní vlastnosti v terénu a obvykle také pohon všech čtyř kol. Bohužel ale SUV obvykle nenabízí tak velký kufr jako kombík, další nevýhodou bývá vyšší spotřeba paliva. Nelze se proto divit, že řada lidí stále upřednostňuje starou dobrou klasiku.

5 nejlevnějších aut s velkým kufrem na trhu

I na českém trhu lze stále najít cenově dostupné kombíky, které to jsou?

1. Dacia Jogger

Dacia Jogger s až sedmi místy k sezení a kufrem o objem 708 litrů je modelem vhodným i pro opravdu početnou rodinu. Designem se blíží SUV, dlouhý rozvor a velikost zavazadlového prostoru ji ovšem zařazují mezi kombíky. Auto této velikosti by si ale zasloužilo větší výkon motoru, než nabízí tříválec TCe 100 ECO-G s pohonem na LPG nebo s o trošku výkonnějším benzinovým tříválcovým litrem TCe 110 – možnost volby ekonomičtějšího LPG je ale rozhodně plus. S automatickou převodovku Dacia Jogger dostupná není. S cenou od 417 500 Kč se jedná o nejlevnější kombík na trhu.

Vyzkoušeli jsme kempování v Dacii Jogger s originální vestavbou Sleep Pack. Instalovat se dá do jakéhokoliv Joggeru

2. Hyundai i30 kombi

Model korejské značky, který se vyrábí v České republice, disponuje ve standardní verzi atmosférickým čtyřválcovým motorem o výkonu 108 koní. Je ale možné vybrat si variantu se silnějším motorem. Objem kufru je 602 l, což je pro většinu uživatelů dostačující. Na pořízení navíc stačí pouhých 419 990 Kč.

Test Hyundai i30 kombi 1,5i CVVT (2022)

3. Kia Ceed SW

Třetí místo patří dalšímu korejskému vozu, který se díky dobrým jízdním vlastnostem a zdařilému řešení interiéru řadí mezi nejoblíbenější kombíky na trhu. Zavazadlový prostor má 625 l. Zákazníci si mohou vybrat litrový tříválec 1.0 T-GDI, 1.5 T-GDI, naftový 1.6 CRDi nebo plug-in hybrid 1.6 GDI PHEV motor. Kiu Ceed SW koupíte od 439 980 Kč.

Test Kia Ceed SW 1.5 T-GDI EDC (2021)

4. Fiat Tipo kombi

Fiat Tipo se v ČR prodává se třemi motory – v základu to je zážehový litrový tříválec o 100 koních, dále je v nabídce mild-hybridní patnáctistovka o 130 koních se spotřebou do 6 litrů na sto kilometrů a naftový motor1.6 MultiJet s výkonem 130 koní. Kufr je o poznání menší než u předchozích modelů – Fiat Tipo nabízí 550 l. Pokud si chcete Fiat Tipo pořídit, připravte si minimálně 519 990 Kč.

Test Fiat Tipo kombi 1.4 T-Jet 120 k

5. Renault Mégane Grandtour

Renault Mégane Grandtour s benzinovým čtyřválcem TCe140 je určen hlavně pro fanoušky automatické převodovky, s manuální se nedodává. S velikostí kufru o 521 l je na tom Mégane hůře než konkurenční modely v tomto žebříčku. Pokud si chcete tento model pořídit, počítejte s částkou od 565 000 Kč. A raději neváhejte! Renault Mégane Grandtour se už nově vyrábí jako elektromobil, model kombi s tímto pohonem ale francouzská automobilka vyrábět neplánuje.

Test Renault Megane Grandtour E-Tech 160 Plug-in (2021)

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru