Kia Sportage EDICE 30 (2023)

Kia Sportage slaví 30. výročí s novou speciální edicí

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Kia - 7. 9. 2023


Sportage, nejoblíbenější kompaktní SUV značky Kia, dosáhlo dalšího významného milníku. Vůz s více než 7 miliony doposud prodanými exempláři po celém světě zanechal stopu v automobilovém průmyslu jako jeden z nejúspěšnějších modelů značky Kia – od roku 2015 dokonce její nejprodávanější. Nyní se Sportage pyšní bohatou tradicí 30 let napříč pěti generacemi. Sportage je již od své premiéry v roce 1993 synonymem inovací, atraktivního stylu a zábavných jízdních schopností.

„V průběhu 30 let a pěti generací se recept na úspěch tohoto modelu Sportage nijak nezměnil,“ komentuje Alexandre Papapetropoulos, Ředitel produktového plánování a cenotvorby společnosti Kia Europe. „Jeho nepolevující znamenitost v praktickém provozu společně s vysokou atraktivitou na pohled dokáže oslovovat zájemce z celého světa. Velice nás těší, že na oslavu tohoto kultovního modelu uvádíme speciální provedení Sportage EDICE 30, posouvající pohodlí a styl na ještě vyšší úroveň. Tato verze vypovídá o historii značky a současně ukazuje její budoucí směřování.“

Více pohodlí, ještě stylovější: EDICE 30

Provedení EDICE 30 se v Evropě objeví koncem letošního září a postupně bude uvedeno na všech trzích. Přináší celou řadu vylepšení, která znamenají další výrazný posun prémiových prvků výbavy i vzhledové atraktivity.

K ještě luxusnějšímu vzhledu EDICE 30 přispívají exkluzivní detaily tohoto provedení, jako např. leskle černé lemování vnějších zpětných zrcátek a spoileru nebo nové ozdobné obklady s tmavě chromovou úpravou vpředu, vzadu a na bocích vozidla.

Atraktivitu vozu při pohledu zvenčí dále zvyšují výrazně tónovaná skla, sportovní 19″ litá kola v leskle černém provedení nebo tmavě chromové ochranné kryty nárazníků. A v neposlední řadě se EDICE 30 bude chlubit zcela novým odstínem karoserie šedá Wolf. Z dalších nabízených odstínů jmenujme bílou Deluxe, bílou Casa, černou Pearl, kovovou Penta a zelenou Experience.

V interiéru posádku čeká pečlivě zpracované čalounění sedadel semiší a syntetickou kůží s povrchem příjemným na omak. Dále je standardem elektrické ovládání předních sedadel, funkce vyhřívání sedadel a volantu. Atraktivní interiér završují dvě obrazovky o velikosti 12,3″ a funkce inteligentního klíče. Anniversary Edition nabízí nový barevný paket pro interiér v odstínu zelená Midnight, určený pouze pro tuto verzi a evokující v interiéru ještě luxusnější atmosféru.

Mimořádně úspěšná cesta: pět generací modelu Kia Sportage

Provedení EDICE 30 je v jistém smyslu vrcholem třiceti let pokroku a inovací tohoto modelu. První generace Kia Sportage se představila již v roce 1993 v podobě vozu, který byl od samotného počátku průkopníkem. Model s odlišným pojetím než většina SUV své doby se etabloval jako kompaktní SUV spojující poměrně prostorný interiér klasických SUV s jízdní dynamikou připomínající sedany. V tomto smyslu založil nový segment trhu jako první opravdové SUV do města.

Druhá generace (2004) se více zaměřila na kvalitu a bezpečnost. Moderní monokoková platforma přispěla k velkému úspěchu druhé generace, pro níž se rozhodl více než dvojnásobek zájemců v porovnání s předchůdcem.

Třetí generace Sportage (2010), zaměřená na požitek z jízdy, kvalitu a bezpečnost, zaujala i novým designem, zejména pak uvedením ‚tygří‘ masky chladiče.

Čtvrtá generace modelu (2015) navázala na designovou revoluci a zaměřila se na ještě vyšší praktičnost, jakož i zdokonalené bezpečnostní prvky. V tomto kontextu se objevil i nejnovější pokročilý systém na podporu řízení (ADAS). Sportage zároveň díky motorům o nižším zdvihovém objemu rozšířila zákaznickou základnu v segmentu kompaktních SUV. Již od třetí generace Sportage se drží na pozici nejprodávanějšího modelu Kia.

Kia-sportage-EDICE-30-5_generaci_pohromade

Pátá generace Sportage (2021) přinesla větší proporce středně velkého SUV a opět vylepšila beztak solidní bezpečnostní parametry, tentokrát díky karoserii účinně rozptylující nárazovou energii. Vůz současně vylepšil svůj vzhled prostřednictvím designové filozofie ‚Spojené protiklady‘, která přinesla ještě kultivovanější a atraktivnější podobu Sportage. Další elektrifikované varianty pohonu (např. hybridního a plug-in hybridního vedle dříve uvedeného mild-hybridu) přinesly Sportage široké uznání a napomohly posílit její pověst inovativního a pokrokového modelu.

Štítky: , , , , , ,

3 názory na “Kia Sportage slaví 30. výročí s novou speciální edicí”

  1. Podrobne som si porovnal výbavu Kia Sportage 30 edícia s výbavou Platinum (v Česku výbava Top). Bohužiaľ, Kia sa zamerala na dizajn, bezpečnostná výbava je slabá (na úrovni najslabšej). Pritom kúpu ovplyvňuje ah bezpečnostná výbava auta, takže idem objednať Platinum (Top). Nestačí pekný obal, ak je výbava slabá.

    1. No tak pokud na to máte kupovat si každou chvíli nové auto.Proč ne že.Ja třeba na nové nemám a nikdy mít nebudu.Jako samoživitelem dvou prcků si ho dovolit nemůžu jako někdo.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru