Kia Sportage EDICE 30 (2023)

Kia slaví výrobní rekord na Slovensku. Loni tu vyrobila víc než 350 tisíc aut

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Kia - 10. 1. 2024


V roce 2023 dosáhla Kia Slovakia milníku ve své historii, když z výrobních linek v závodě v Tepličce nad Váhom sjelo 350 224 vozů, což představuje 12% nárůst oproti předchozímu roku. Největší podíl na výrobě v roce 2023 měla pátá generace modelu Sportage, která se na celkové produkci podílela 60 %. Zbývajících 40 % připadalo na čtyři karosářské verze modelu Ceed (hatchback, Sportswagon, shooting brake ProCeed a crossover XCeed).

„V loňském roce jsme dosáhli historického rekordu v počtu vyrobených vozů Kia na Slovensku. Tento úspěch je výsledkem obětavosti a spolupráce našich zaměstnanců, stejně jako efektivního využití našich výrobních linek. Zajímavé je také to, že každý čtvrtý vyrobený vůz v roce 2023 byl elektrifikovaný,“ komentoval úspěch automobilky Geon Won Shin, prezident společnosti Kia Slovakia.

Třemi nejvýznamnějšími exportními zeměmi pro společnost Kia Slovakia zůstávají Velká Británie (16 %), Německo (11 %) a Španělsko (10 %). Pro české zákazníky bylo v Tepličce nad Váhom vyrobeno 8537 vozů (2,4 % výroby, z čehož 6230 kusů připadlo na model Ceed a 2307 kusů modelu Sportage). Mezi země s nejvíce elektrifikovanými vozy patřily v loňském roce kromě Velké Británie také Francie, Španělsko a Švédsko. Celkem Kia vyvezla své vozy do 87 zemí.

Kia získala první akreditaci pro měření emisí automobilů vyrobených v EU

Kia Slovakia také ve svých výrobních halách v roce 2023 vyrobila více než 507 tisíc motorů, včetně jubilejního sedmimiliontého agregátu. To představuje meziroční nárůst výroby motorů o více než 10 %. Významnou část vyrobených motorů tvořily benzinové jednotky, a to až z 87 %. Většina vyrobených pohonných jednotek byla namontována do vozidel vyrobených v Tepličce nad Váhom, 44 % šlo do závodu Hyundai v Nošovicích v České republice.

Co se týče péče o zaměstnance, společnost Kia Slovakia každoročně zvyšuje mzdy. V roce 2023 se tyto mzdy zvýšily o 130 EUR a v roce 2024 se zvýší o dalších 110 EUR. Kromě toho společnost na začátku roku 2024 vyplatí svým zaměstnancům zvláštní prémii jako ocenění jejich úsilí při dosahování rekordní výroby. Průměrná mzda výrobního zaměstnance společnosti, vyjma managementu, činila v loňském roce 2 408 EUR.

U příležitosti 30. výročí modelu Sportage uvedla Kia Slovakia v září 2023 na trh výroční edici v nové barvě karoserie – Šedá Wolf. Pokud jde o barvy obecně, nejvíce modelů Ceed opustilo lakovnu v černé, bílé a stříbrné barvě (64 %). U modelu Sportage to bylo velmi podobné, trojici nejoblíbenějších doplnila Zelená Experience.

V letošním roce plánuje Kia Slovakia vyrobit 340 000 vozů a půl milionu motorů. Hlavním cílem je neustálé zlepšování kvality vozů i motorů a další zvyšování spokojenosti zákazníků.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru