Dopravní nehoda může být vážná a mít tragické následky, ale také může jít jen o plechy. Víte, kdy k bouračce musíte volat policii a kdy se to dá naopak vyřešit bez ní?
Škoda na zúčastněných vozech zjevně přesahující 100 000 Kč
Pokud jde jen tzv. „o plechy“, pak k drobným nehodám není potřeba policii volat. Jestliže jsou poškozena pouze auta s řidiči, nikoliv auta zaparkovaná jen tak někde na ulici, je potřeba volat policii pouze v případě, kdy škoda na každém z vozidel zjevně přesahuje 100 tisíc korun. Problémem ale je, že pokud je poškozená přední část u nového auta a na pohled může jít třeba jen o prasklou mřížku nárazníku, mohou být poškozeny senzory a radary, což může opravu výrazně prodražit. V takovém případě je lepší policii volat. Jinak to bude pak například ve chvíli, kdy budete mít jen odřený bok. V takovém případě stačí jen vyplnit formulář o nehodě pro pojišťovnu.
Pokud přesto policii zavoláte, nic se nestane i když bude škoda v řádu jednotek tisíc korun.
Škoda na majetku třetí osoby
V případě, že vznikla škoda i na majetku nezúčastněných osob – typicky jiná zaparkovaná auta, svodidla, dopravní značky, plot a podobně – musíte policii k nehodě také zavolat.
Jiné je to v případě, pokud máte služební anebo půjčené auto, kdy fakticky také vzniká škoda třetí osobě. V takovém případě policii volat nemusíte, ovšem pouze v případě, že škoda na vozidle zjevně nepřesahuje 100 000 Kč. Některé společnosti u služebního vozidla přesto vyžadují přítomnost policie u každé, byť maličké dopravní nehody.
Zranění osob
Jestliže u nehody dojde ke zranění – zákon přitom nedefinuje, zda musí téct krev nebo musí být zlomená končetina – policii musíte volat vždy. Může jít například o nevolnost ze stresu, odřeniny, modřiny anebo třeba bolest pohybového aparátu. V zájmu každého účastníka nehody by mělo být to, že pokud se necítí dobře, měl by se nechat vyšetřit. Pokud bude nehoda uzavřena policisty na místě bez zranění, může být pro poškozeného později složité dokázat příčinnou souvislost mezi jeho zdravotním stavem a nehodou.
Usmrcení osob
Policii musíte vždy volat také v případě, kdy při nehodě dojde k usmrcení osob.
Co se stane, když policii nezavoláte a měli jste?
Neoznámení dopravní nehodě policii v situaci, kdy jste k tomu byli povinni, je porušení zákona. Za to hrozí pokuta 2500 až 5000 Kč. Pokud se takového jednání dopustíte dvakrát za 12 měsíců, hrozí vám zákaz řízení od jednoho do 6 měsíců.
Jen pár info z práce PČR. Nehodu oznámíte už jen tím, když zavoláte na PČR. Zde je zaznamenána, i když na místo PČR nejede. Se škodou není většinou problém i když je pak vyšší než 100.000,. lze to řešit na euroformulář. Též pokud někdo nabourá autem do plotu, pokud je majitel na místě, lze řešit přes formulář. Jinak třetí osoba není leasingová společnost!! Pokud řidič trvá na přítomnosti policie s tím, že mu to nařizuje nějaký interní předpis firmy či leasingu, tento není nad zákon. Neměl by být problém v případě splnění ostatních podmínek věc opět řešit přes formulář.
Díky moc za doplnění, Mirku!