Co je potřeba k vrácení řidičáku? Spousta dokumentů a někdy autoškola a psycholog

Autor: Anina Russová - Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 8. 2. 2023


Přijít o řidičák je poměrně jednoduché. Buď se můžete vybodovat, řešit zdravotní důvody nebo vám byl zabaven za nějaký vážný přestupek. Ať už je ale důvod jakýkoliv, postup při žádosti vrácení může být různý.

O vrácení řidičáku rozhoduje příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností na žádost osoby, která o něj přišla. Žádost o vrácení lze podat po uplynutí zákazu řízení, po rozhodnutí soudu nebo nebrání-li tomu jiné okolnosti. Typicky jde o chvíle, kdy je řidič ve vězení. Sice mu mohl uplynout zákaz řízení, ale požádat o vrácení smí až ve chvíli, kdy je propuštěn na svobodu.

K žádosti musí být vždy přiložen doklad totožnosti, ale i rozhodnutí, které k zabavení řidičáku vedlo. Potřeba navíc může být doklad o psychické způsobilosti, ale i doklad o zdravotní a odborné způsobilosti. Ten je ovšem potřeba jen tehdy, pokud je řidičák zabaven na dobu delší než rok.

Přečtěte si také:  EU chystá změny v řidičácích. Zvýšení hmotnosti nad 3,5 tuny, odebrání řidičáku v rámci celé unie a další

Vrácení po zákazu řízení

Pokud řidič přijde o průkaz za některý z vážných přestupků, a to na dobu roku a více, musí na přezkoušení z odborné způsobilosti. Do autoškoly ale může žadatel až ve chvíli, kdy mu zcela uplyne uložený zákaz. A to platí i v případě, kdy je část trestu prominuta.

Jak přijít o řidičák snadno a rychle? Stačí k tomu i jediný přestupek

V autoškole budou chtít vidět jejich vyplněnou žádost, rozsudek soudu nebo správního úřadu o zákazu řízení, v případě prominutí rozhodnutí o tomto kroku, ale výpis z karty řidiče. Pokud byl řidičák zabaven na více než rok, tak také posudek o zdravotní způsobilosti, který vydá obvodní lékař. V tuto chvíli není potřeba případné dopravně psychologické vyšetření, to je nutné doložit až k žádosti o vrácení dokladu přímo na úřadě.

Vybodování

I v tomto případě se nevyhnete přezkoušení v autoškole. To ale neznamená nutnost absolvovat všechny cvičné jízdy. Upozorňujeme ale, že jde o situaci, kdy řidič dosáhl hranice 12 trestných bodů. V tomto případě je možné přezkoušení absolvovat už před vypršením roku ode dne, kdy jste o řidičák přišli. O vrácení průkazu ale až po uplynutí zákazu. I v tomto případě bude potřeba také posudek o zdravotní způsobilosti.

Pak jsou tu ale ještě situace, kdy řidič udělá jeden a ten stejný přestupek vícekrát během 12 po sobě jdoucích měsíců. V prvé řadě je dobré vědět, že se může vyplatit požádat úřad o prominutí poloviny trestu. Není to automatické a k žádosti se může hodit třeba potvrzení od zaměstnavatele, že řidičák potřebujete k práci. V tomto případě není potřeba návštěva autoškoly, ale psychotesty už ano.

Přečtěte si také:  Občanka a řidičák budou brzy v mobilu. Plastové kartičky budou moci zůstat v šuplíku, ale povinné to nebude

Vždy platí, že psychologa si můžete vybrat sami. Je ale nutné, aby byl odborníkem v oboru a měl veškeré akreditace v oboru dopravní psychologie. Ceny bývají různé, ale mohou se vyšplhat i na několik tisíc korun. Psycholog bude chtít vidět výpis z karty řidiče a nutné je s sebou mít také doklady.

Štítky: , , , , , ,

4 názory na “Co je potřeba k vrácení řidičáku? Spousta dokumentů a někdy autoškola a psycholog”

  1. Dobrý den byl mě odebrán řidičský průkaz na 12 měsíců chci se optat zda mohu zadat na pulce a co je k tomu potřeba nebo pokud mě to nedopadne a budu muset čekat rok tak zda budu muset z novu do autoškoly a dělat psychotesty obědem dekuji

    1. Zdravym muj problem je zemy zebral rydycak nanpul roku a jelikos bydlym v zahranici .posilaly mne na psychtesty a do autoskoly na praskousemy byl covid ale ja bydly v zahranici takze ani korespodeci nic jsem pratim nedostal no hruza .a to.jsem mnel zbytkovy alkoho .o.45

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *