Jak přijít o řidičák snadno a rychle? Stačí k tomu i jediný přestupek

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Ilustrační foto: Policie ČR - 2. 1. 2023


Získat řidičák je pro mnohé poměrně náročné, minimálně finančně. Ovšem ztratit jej už tak těžké není. Někdo se vyboduje, jiný udělá jeden a ten stejný menší přestupek dvakrát či vícekrát během 12 měsíců. Jsou ale přestupky, které stačí udělat jen jednou. A i toto jedno porušení pravidel může znamenat povinné odevzdání řidičáku.

I dva roky bez řidičáku

Zákon přestupky dělí podle vážnosti, respektive podle toho, jak moc jsou nebezpečné. A podle toho se také odvíjí tresty. Zatímco ve chvíli, kdy pojedete bez bezpečnostního pásu nebo si zapomenete rozsvítit dostanete maximálně pár stovek pokutu, za jízdu pod vlivem alkoholu, špatné otáčení nebo nesprávné předjíždění už se můžete s řidičákem rozloučit.

Přečtěte si také:  Sváteční večírky mohou snadno skončit ztrátou řidičáku. V některých případech i vězením

Co se alkoholu týče, policie může zabavit řidičák na místě ve chvíli, kdy řidič nadýchá více než jedno promile, což je také hranice pro trestný čin. Pod jedno promile jde jen o přestupek. Policisté mohou řidičák zabavit také za odmítnutí testu na alkohol nebo drogy. V obou případech jde o ztrátu řidičák na dobu jednoho roku až dvou let. Stejná doba bez řidičáku hrozí i těm, kteří sednou za volant bez patřičného oprávnění, ale i těm, kteří zaviní nehodu s ublížením na zdraví.

I cyklista nebo koloběžkář musí znát základní povinnosti řidiče. Znát musí dopravní značky a pravidla a zapomenout musí na alkohol

Půl roku až rok

Zákon kromě zmíněného zná ale i další přestupky, za které řidič okamžitě přichází o řidičák. Ovšem už ne až na dva roky, ale na maximálně rok. Jde například o otáčení, couvání nebo o jízdu v protisměru na dálnici. Stejně tak se na několikaměsíční ztrátu řidičáku musí připravit ti, kteří jedou pod vlivem alkoholu a nadýchají do jednoho promile. Zákon pak přikazuje zabavení řidičáku i v případě jízdy bez profesního průkazu či zdravotního osvědčení, ale i tomu, kdo jede bez registrační značky nebo se značkou zakrytou či takovou, která autu nebyla přidělena.

Stejně, tedy zabavením řidičáku až na rok, je hodnoceno překročení rychlosti v obci o více než 40 km/h a mimo obec o 50 km/h. Krom toho také porušení zákazu předjíždění, ale i jízda se zadrženým řidičákem. Pozor si ovšem musí dávat i instruktoři autoškoly. Ačkoliv fakticky neřídí, pokud při kontrole nadýchají, musí se připravit na odebrání řidičáku.

Pozor musí dávat i ti, kteří mají, například po nehodě nebo kvůli technické způsobilosti zabaven malý techničák. Nebo ti, kteří jedou s technicky nezpůsobilým autem. I za tyto přestupky hrozí až rok bez řidičáku. Zákon ale pamatuje i na ty, kterým byl řidičák zabaven v exekuci kvůli neplacení alimentů, i ti si jízdou dobu bez průkazu prodlouží.

Přečtěte si také:  Ztratili jste registrační značku? Na silnici nevyjíždějte, můžete přijít o řidičák

Zapomenout nesmíme ale ani na velmi bezpečný přestupek, kterým je nedovolená jízda přes železniční přejezd. I v tomto případě je potřeba se připravit na až roční ztrátu řidičáku. Stejná doba bez průkazu pak čeká i ty, kteří úmyslně nezastaví na pokyn Stůj a to nejen od policisty, ale i jiné oprávněné osoby.

Štítky: , , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


60 názorů na “Jak přijít o řidičák snadno a rychle? Stačí k tomu i jediný přestupek”

 1. cz-GeorGe-cz

  Proč řešit marihuanu? Ano není to moc přípustné za volant,ale alkohol je 100krat horsi za volantem. Marihuana ti sníží trochu reakční dobu třeba u brzdění atd.,ale na druhou stranu neuvidíte zhuleného člověka hrát si na řidiče formule1. Marihuana tě spíš zpomalí a spohodlni tak si člověk na nic nehraje a jede si svou klidovku,když už usedne za volant. Za to člověk s alkoholem ten se cítí nepřemožitelný a ještě bude policii ujíždět a způsobí o hodně víc škod i klidně úmrtí. A když tyto dvě věci spojíte dohromady tak to je zlo to i trénovaný člověk moc často vůbec nezvládá. Takže si asi zkus zakouřit Miroslave tu marihuanu a pak dej vědět jak moc se ti chtělo jít vůbec do auta a řídit? A když zkusíš řídit tak to otestuj na poli a vem sebou kámoše kdyby jsi náhodou usnul.

 2. Seberou mi ridicak du na pracak a state plat nebudeš mít odměně daně a já budu mít peníze . Nekoupím naftu benzín zas nebude mít DPH nemusím jit na technickou nemusím koupit pneumatiky a zachvilku budou lidi bez práce a kdo řekne pokuta .bohatý 500kc do kapsy a jede dál

  1. Plně souhlasím dříve to tak nebylo méně nehod a žilo jse líp, teď je to jen buzerace aby člověk trpěl nic jiného neumí než vyhružky že vám seberou papíry, tak ať berou pak bude stát platit mně nebudu pracovat a pujdu na podporu jen ať tak pokračujou.

 3. Způsobilost k řízení by se neměla posuzovat pouze alkoholtesterem. Ne,že by řidiči mohli jezdit ožralí, ale někteří to umí lépe, než velkohubí abstinenti.

 4. Také bych pořádně přitvrdil na mlhovkare svítí a svítí vždy když to není potřeba a ho ve tmě jsou s tím jen trapné protivný a co se týká denního svícení je o ničem to mnohdy vidět není vůbec a pak je ještě super když někdo jezdí na parkovacky a za to špatně svícení mlhovkama bych to taky zpátky vracel do autoškol aby jim to mlátila do těch hloupých hlav!

  1. cz-GeorGe-cz

   Já bych řekl že mlhovky dost lidí používá proto,že si myslí že to asi nahrazuje denní svícení,které je 50procentni,když auto svítí jen vpředu. Mělo by svítit i v zadu aby to teda bylo k něčemu. Už jste jeli do kopce a na horizontu vám do očí za svítilo sluníčko? Tak věřte že auto před sebou tu chvíli vůbec nevidíte a stačí aby dal nohu z plynu a jste v něm. Ano ať je denní svícení,ale jak ve předu tak i vzadu ať to má 100procentni účelnost.

   1. Radim Ondřej

    Plne souhlasim. Ja u sveho vozu mam aktivovano denni sviceni vzadu a spokojenost. K lepsi pocit bezpeci.Jen nekteri ridici nechapave krouti hlavou,ze to jde zapnout. Staci mit pusu a zeptat se. A vse jde,kdyz se chce.

 5. Souhlas za přeložený kamion potrestat majitele ne řidiče řidič potřebuje práci zaměstnavatel se dívá jenom na zisk rozbité silnice platíme my všichni.

 6. No a podívejme se také na národní Český sport a tedy chlast… ne jen, že likviduje zdraví víc než cokoli, ale za volantem je chlast doslova vrah.

   1. Pavel Mařík

    Manžel přišel 30.12.2022 o řidičák pokuta za špatný průjezd zákazu a alkohol v krvi 1,8promile odebrání řidičáku ihned a zadržení na 4 h.na služebně co mu hrozí už to na st.zastupce a do 14dnu má být samosoudcem verdikt.,nikdy neměl žádný záznam či se týče auta a řidičáku žádný záznam pouze 1 jízda na červenou a zapl .pokuty 1500 jinak nic.je v podmínce za jinou trest.činnost!

 7. Hlavně že auto musí mít denní svícení a kola jedou bez světel i za šera . A denní svícení na autě ve předu za deště taky super.

  1. Václav Reichl

   To máte pravdu. Včera jsem kolem 22h potkal ženskou na koloběžce bez světel.

 8. Buď je zase něco nového nebo autor málo četl bodovy system a to u bezpečnostních pásů. Za pásy je pokuta +3 body tedy když jsem ještě jezdil teď by meli byt 4 body . A je opravdu neuvěřitelně ohleduplne od státu že chce abychom ve zdraví přežili nehodu a trestaji nás za jízdu bez pasu . Ale každý člověk kdo to má v hlavě v pořádku ví že když nebude připoutan tak to může hodně bolet proto pojede ohleduplně a s maximální pozornosti . Je vidět jak to hezky navazuje i logicky . Pojedu bez pasu opatrně ale podle předpisů a dostanu pokutu za pás . Pojedu s pásem budu mít pocit větší bezpečnosti tak se mi nemůže nic stát tak jedu rychleji a ejhle dostávám opět pokutu ale za chylost . No nic naštěstí mj ta pár měsíců končí trest a manželka mě s pásem naučila. Ne že bych jí nevěřil ale když to nemám ve svých rukou mám strach 😅

  1. Ano, pojedeš ohleduplně bez bezp. pasu a někdo to do tebe neohleduplně flákne a teď by s ti ten pás hodil.

    1. Mobil používám prakticky neustále, často pendluji na D8 a zřídka se stane, že mi nikdo nevolal nebo já někomu. Mám ho ovšem na Bluetooth a ovládání na volantu, takže ani mžik oka navíc. A mám vždy asistenty jízdy v pruhu, udržování vzdálenosti, slepý úhel, brzdění etc. Nejhorší jsou řidiči, kteří jezdí svátečně a v levných autech, zpomalují provoz a zmatkují. Podle statistik jsou to také nejčastější viníci nehod. Nejméně bourají řidiči prémiových vozidel, Porsche, Audi, BMW nebo mercedes.

  2. Trochu tě vyberu z omylu. Píšeš o ohleduplné jízdě. To můžeš. Jenže jakýkoliv jiný účastník provozu to tak nemusí splnit a díky němu bude nehoda. Budeš mít plné auto lidí a jen ty jako řidič nebudeš připoutaný. Co myslíš, že se stane? Jen se potlučeš? Ano, záleží na situaci, ale také díky tobě můžou všichni ostatní zemřít,v lepším případě budou žít jako mrzáci a kdybys byl připoután, tak třeba jen lehce potlučení. Trochu zapni mozek, nespekuluj, co tím stát myslel a poutej se. V opačném případě radši nejezdi.

  3. Je mi tě líto synku. A více líto mi je rodiny, která žije v tvé přítomnosti. Nelogické uvažování obhajováno logikou 👏💩🤏🧠🤣😂🥳😵‍💫🙊🤪🤡🙈

   1. Stále se řeší řidičské průkazu.PROC nevysílá třeba CT 1 ve zpravach pro starší lidi co jezdí na kolech.Ti si myslí,že jsou paní vseho a jezdí si jak chtějí a za vše pak dávají vinu řidičům.Neznaji značky předpisy atd,nic se jim nestane.

  1. Nemáš na alimenty? Nejezdí drahým autem a přejdi na levnou MHD 😀. Ale hodně nezodpovědných tatínků najednou ty peníze odněkud vyčaruje …😀

  2. Aby to donutilo neplatiče alimenty hradit. Je to sice kontraproduktivní, kdy člověk díky tomu se nebude mít jak dostat do zaměstnání a hrozí mu tedy že i o práci přijde.

  3. A proc neplatit alimenty, to neni nelogicke? Bohuzel jsou u nas takove zakony, ze na neplatice nikdo nemuze a znam takove, ktere ani takova hrozba neodradila. V jinych statech se plati alimenty statu, u nas rodicum, ti to pak nemaji možnost tak snadno vysoudit

 9. Ano, Policie bude řešit kdejaký přestupek a buzerovat Vás, ale aby někdo řešil, jestli děti a mladiství co jezdí na kole a koloběžkách po silnicích vůbec znají předpisy, to nikoho nenapadne ! Kde kdo dnes jezdní na komunikaci a nemají řidičáky, školení neznají nic a přesto jezdí na komunikacích. Že by také někdo zapřemýšlel, proč jede kolona vozidel za pomalu jedoucím vozidlem, náklaďákem či traktorem, bez toho, aniž by řidič takového voziudla zajel třeba ke kraji, viz třeba do zastávky a celou tu kolonu co jí zdržuje pustil ? To se nestačíte divit !!

 10. PČR má v našich zemích respekt.To je v pořádku.PČR má v našich zemích extrémní respekt,to už tak v pořádku zcela není.Sebevětší represe samozřejmě ze silnic neodstraní ty největší šmejdy.Ale i PČR,v různých situacích chybuje.Má na to nárok,jsou to jen lidé.Při fatálních chybách PČR asistuje GIBS,který je přirozeně ve většině případů na straně chybujícího policisty,stejně jako jeho kolegové.Chápu.Co však nechápu je to,že ve většině případů,kdy je naprosto zřejmé,že chybovala PČR je na její straně i široká veřejnost.Asi pozůstatek totality,myšlení lidí.V západním světě nemyslytelné.

 11. Proč policie nezabavuje auta,např.těm x krát loženým zákazům řízení. Dopravní policie a prevence ze silnic zmizela asi se politikům nehodila. Hlavní je uložit zákonem reflexní vesty cklistům.

  1. Možná bych sebral kolo těm cyklistům kteří nedodržují pravidla silničního provozu. Zrovna tak elektrokolům a elektrokoloběžkám co nemají směrová světla a vybavení jako pro motorové vozidlo. Elektroauto taky musí vše splňovat.

 12. Václav Furiš

  Od doby feudála se moc nezměnilo. Tenkrát dostal delší halapartnu, dnes BMW s promakaným měřákem. Fízla potkáš měřit zásadně na tutovce a ještě má dojem, že sebral v očích veřejnosti všechny plusové body. 40000 vybodovaných řidičů prakticky neustále svědčí o zpackaném systému. Porovnání např s bodovým systémem Německa je jasné i blbcovi, teda kromě naší vrchnosti. S předností chodců na přechodech zařvalo násobně víc lidí a dalo by se pokračovat. Dnes dětem nikdo neopakuje větu dávej pozor jede auto a zmařené životy ve smyslu pseudokorektnosti.

  1. Naprostý souhlas dnes se vykládají blbosti nejen dětem i dospělým jak mají přednost na přechodu a vstupují do vozovky bez rozhlíženi a neuvědomuje si nikdo ,že zastavit řidiči auto trvá mnohem déle než zastavit člověku chůzi kdy je to setina a další nesmysli co se tady schvalují v Česku. Tato věc by s předností chodců by se měla okamžitě řešit a zrušit napáchalo to akorát problémy a úrazy nic víc.

 13. Olda kácha

  Řesi se kolik mm musi byt odstup od cyklisty ale že jich jezdi většina v černém oblečení nikomu nevadí jak dékdo vůbec múže prodávat černé oblečení speciálně pro cyklisty včetně černé helmy to by mel byt trestný čin

  1. Stoprocent souhlas at jezdi na kolech a motorkach bez helem to je jejich vec ale at maji reflexni vesty at je ostatni vidi

 14. Policie by se měla velmi důrazně zaměřit na telefonování za volantem !! denně to vidím a zejména u žen a kamioňáků.

  1. Milý Stando, prober se a jdi plakat na jiný hrob, hloupé tablety a ovládání v autech Ti nevadí. Jura

 15. No to je super, ale když nikde není PČR, tak je skoro všem všechno jedno!
  O ŘP se bez policie nikdo bát nemusí.
  Už delší dobu to vypadá na silnicích jako na divokém západě.

  1. Zdeněk Čižmář

   Kdo chce legalizaci marihuany,tak tomu ať přejedou dítě a klidně i couvne,“ no a co však to stát legalizoval“

  1. A co takhle přeložení kamionu?U jedné firmy se bez povolení jezdí přetížený i o 70tun.To je bez postihu?

   1. O 70tun?Je vidět kolik toho o kamionech víš. 25 je nosnost a kdyby jen o deset tak se stím nedá skoro jet celková povolená je 42 tun. To bykamion mohl vážit 112tun? No asi by se ani nerozjel a spíš se zlomilo šasí.

   2. Bych chtěl vidět kamion přetížený o 70 tun… :) S kamionem jezdím a když mám plně naloženo tak 27 tun. K tomu prázdný kamion 11 tun… Kdybych to přeložil o 70 tun tak už se to nehne z místa…. :)
    Neřeš to čemu nerozumíš….

 16. Osobně bych doporučil větší dohled na ciklisty,již mnohokrát se mi stalo,že ciklisté jedou vedle sebe,nebo uprostřed silnice a na upozornění nereagují a vysmějí se vám

  1. jan prokop

   Přesně tak, kvůli cyklistům vloni na silnicích zemřelo 470 lidí. Jezdí obaleni 2t plechu a pohybují se rychlostí nad povolený limit. Je třeba je více kontrolovat a pokutovat.

   1. Když jsme už tak zkorumpovani že tohle nejde protože to je pro chu
    de kámoši jsou nedotknutelní ve smyslu kdo nás ublíži má smůlu.ve4risi je to zakon

   2. Když jsme už tak zkorumpovani že tohle nejde protože to je pro chu
    de kámoši jsou nedotknutelní ve smyslu kdo nás ublíži má smůlu.ve4risi je to zakon

   3. Souhlasím před týdnem při souběžné jizdě s cyklopruhem jsem jel s busem a vedle klučina na koloběžce 53 km/ h bez přilby ,brýlí a na babetu je potřeba všechno tak to je co?????

   4. Není cyklista jako cyklista… Jsou lidi kteří si uvědomují co znamená být účastník provozu a jsou lidi kteří ne… ne jen že ohrožují chodce ale také provoz kolem sebe… Už jen to že nejde vidět ohrožuje provoz… Může způsobit kolizi při které se střetnou dvě auta nebo auto srazí chodce… A v takovém případě se hodně těžko dokazuje že tam ten cyklista byl když ujede a dotyčný nemá kameru… Spousta řidičů je bezohledných a neznalych zákonů… Ale v tomhle případě „dle mého“ Chyba autoškoly že ho to nenaučili a řádně nepřipravili (resp. Komisař ho neměl pustit u zaverecek)… Ovšem kde je autoškola pro cyklisty když jsou účastníkem provozu? Nebo aspoň nějaký zákon který je pořádně potrestá za to že ohrožuje účastníky…

 17. Zdravím,proč nepíšete,také jak je to s marihuanou,to je v dnešní době u mladých celkem normální. Dík.

  1. Já nejsem zastáncem žádných drog za volantem ale osobně jsem neslyšel snad o žádné nehodě kdy by hrála roli marihuana… Když už tak to bylo v kombinaci s alkoholem nebo jinými drogami… Ovšem tímto netvrdím že je to správné… Myslím že o tohle se zrovna policie zajímá a myslím že je to dobře 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek