I cyklista nebo koloběžkář musí znát základní povinnosti řidiče. Znát musí dopravní značky a pravidla a zapomenout musí na alkohol

Autor: Anina Russová - Zdroj: Městská policie Praha - Ilustrační foto: Policie ČR - 25. 10. 2022


Řidiči mají řadu povinností, které musí dle zákona dodržovat. Jako účastníci provozu se musí řídit pravidly, která ale platí pro každého, kdo se toho provozu účastní. Tedy i pro cyklisty, chodce či koloběžkáře. Někteří to ale ignorují nebo o tom vůbec neví.

Pražská městská policie během několika málo uplynulých hodin řešila hned dva mladíky na koloběžkách, kteří jeli až příliš rychle a navíc opilí. Jeden nadýchal 1,6 promile, druhý, kterému bylo navíc jen 17 let nadýchal 1,48 promile. A právě v souvislosti s těmito případy pražští městští strážníci připomínají, že pravidla provozu platí pro každého jeho účastníka.

Mezi nejčastější přestupky cyklistů a koloběžkářů dle strážníků rozhodně patří jízda po chodníku, nerespektování dopravního značení, jízda po přechodu pro chodce a jízda v protisměru. „Zákon na jezdce na koloběžce pohlíží stejně jako na cyklisty, platí pro ně stejná pravidla, tedy práva i povinnosti, jako pro všechny ostatní cyklisty. To znamená, že by cyklista i jezdec na koloběžce měl udržet rovnováhu, zvládnout jízdu i v obtížných podmínkách. a hlavně ovládat pravidla silničního provozu,“ popsali strážníci.

Základní povinnosti platí pro všechny

Cyklisté a koloběžkáři by si měli vždy uvědomit, že jsou účastníky provozu na pozemních komunikacích a jako tací musí znát základní povinnosti řidiče a dopravní značení, dodržovat ohleduplnou a ukázněnou jízdu. Důležité tedy je vědět, že chodník patří chodcům a že se jezdí při pravém okraji vozovky. Zároveň nesmí zapomínat dávat informace o změně směru jízdy, dodržovat bezpečnou vzdálenost a vždy jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit jízdní kolo na vzdálenost, na kterou má rozhled.

Cyklisté pak musí myslet na to, že smí jet jen jednotlivě za sebou, pro ně a pro koloběžkáře pak platí, že jejich dopravní prostředek musí být vybaven řádným osvětlením a musí být technicky způsobilý. „I pro cyklisty platí zákaz alkoholu a drog, navíc ještě kouření za jízdy. Nebezpečná jsou také sluchátka v uších s hlasitou hudbou. Přestože je ochranná přilba povinná pouze do 18 let, doporučujeme ji všem,“ dodali pražští strážníci.

Štítky: , , , , , ,

3 názory na “I cyklista nebo koloběžkář musí znát základní povinnosti řidiče. Znát musí dopravní značky a pravidla a zapomenout musí na alkohol”

  1. Toto co se tu píše je z říše pohádek. Kdyby totiž to vše cyklisté a kolobežkáři dodržovali a policie vymáhala nebyla by taková averze mezi řidiči motorových vozidel a cyklisty. Jenže policie raději kouká jinam, nebo pokutuje motoristy za blbosti.

  2. Na ridice mot, vozidel jsoumkontrly caste ,ale na cyklisty a kolobezkare to jsem jeste nevidel a to jezdim velmi casto. Od Jicina na vychod je zcela bezne ze si daji par piv v hospode hlavne na vsi a pak s bandaskou s tremi tocenymi na pak na riditkach vesele domu. A co policie- na ridice cihaji i za rohem hospody aby ho lapili. Proste se to toleruje nebo prehlizi. Je to jako u kontrol ridicu kdy se zkontroluji doklady ,ale ze ma na vozidle namontovane tazne zarizeni ktere je snimatelne, ikdyz nic netahne klidne odjizdi a nic se nedeje, pak ho pouziva jako doraz pri parkovani a vesele nici lakovane narazniky a SPZ za ktere vy ale pokutu dostanete .

  3. Dokud nebude autoškola povinná pro všechny, tak se nic nezmění. :(
    A hlavně by měli mít povinné ručení a chodci pojistku na blbost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru