mobilni_telefon_za_volantem-rizeni

Kamery už nehlídají jen rychlost, ale i další přestupky. Pozor si dejte i na manipulaci s telefonem

Autor: Anina Russová - Zdroj: Německý autoklub ADAC - Foto: Pavel Srp - 23. 3. 2023


Používání mobilního telefonu za volantem je velmi častým řidičským přestupkem. Navíc odvádí pozornost od provozu a vede k dopravním nehodám. Jakkoliv jsou to nepopiratelná fakta, o kterých ví snad každý řidič, zároveň to řada z nich ignoruje. V Německu ale úřadům došla s těmito řidiči trpělivost. Do boje s mobily za volantem se vydaly pomocí chytrých a nenápadně umístěných kamer.

Pilotní projekt kamer monitorujících používání mobilu za volantem byl spuštěn už v roce 2022 a to v německé spolkové zemi Porýní-Falc. Už v rámci pilotního projektu bylo kamerami zaznamenáno několik řidičů s mobilem v ruce. A jak před nedávnem rozhodl soud, pokuty za tyto přestupky jsou platné a řidiči je musí zaplatit.

Jak informoval německý autoklub ADAC, první kamery byly během roku 2022 rozmístěny na mostech nad silnicemi a dálnicemi v oblasti měst Mohuč a Trevír. Systém funguje tak, že kamery jsou namířeny šikmo dolů tak, aby měly ideální výhled přes čelní okna projíždějících aut. Kamery jsou schopné snímat řidiče za každého počasí, ve dne i v noci. Systém monocam zvládne monitorovat i polohu rukou řidiče. Jakmile jsou splněna kritéria nastavená v systému, tedy jakmile kamera zaznamená mobilní telefon, řidiče vyfotí. Snímky pak ještě prochází vyškolení policisté. Těm, kterým je pomocí fotek prokázáno použití mobilu za volantem, pak přijde pokuta 100 eur, tedy asi 2400 Kč.

Průměrná rychlost se při úsekovém měření na kamerách při snížení rychlosti neupravuje. Výjimky přesto existují

Pokud jsou podobné systémy v režimu testování, většinou jsou zaznamenané přestupky ponechány bez potrestání. To přichází až se spuštěním ostrého provozu. Jenomže německé úřady se rozhodly, že pokuty rozdají i v rámci testovacího režimu, což se ale některým řidičům nelíbilo. Obrátili se proto na soud, který ale rozhodl ve prospěch policie a kamer. Všechny pokuty jsou tedy platné. Jakkoliv nemá použití kamer ještě oporu v zákoně, podle soudu je jejich používání obecním zájmem. Bezpečnost silničního provozu totiž převažuje nad všemi negativy.

Projekt kamer monitorujících používání mobilů za volantem je německými úřady v tuto chvíli vyhodnocován. Pokud se ukáže, že je přínosem, bude kamer víc, a to po celé zemi.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru